Odwiedza nas 180 gości oraz 0 użytkowników.

Artykuły polecane

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy - etap okręgowy

We wtorek 20 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w etapie okręgowym XXII edycji Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, który odbył się w Czerwieńsku.

W zawodach w tej grupie wiekowej wzięło udział 10 drużyn z różnych szkół ponadgimnazjalnych w regionie. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Zielonej Góry, drugie z Żar, a na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie z Gubinia.

Przedstawiciele naszej szkoły w składzie Michał Drogosz, Robert Baron, Sylwia Sobczak, Iza Dolatkowska oraz Karol Kajda zajęli IV miejsce. To bardzo dobry wynik, tym bardziej, że był to pierwszy występ przedstawicieli naszej szkoły w tego typu zawodach.
Nasz zespół pokonał m.in. drużynę z Gorzowa oraz uczniów z Nowej Soli, którzy wygrali z naszymi w zawodach na etapie powiatowym. Stanowiska z konkurencjami były doskonale zaaranżowane. Przykładowo na jednym z nich uczniowie musieli zmierzyć się z przypadkiem dotyczącym amputacji kończyny i udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej przy wykonywaniu pracy przy drzewie. Była to najciekawsza, jak i jednocześnie najtrudniejsza stacja zadaniowa – oprócz poszkodowanym trzeba było zająć się także świadkami wypadku, którzy wpadli w ogromną panikę.
Zwycięzca w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych będzie reprezentował nasze województwo na Centralnym Etapie Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, które odbędą się w Łodzi.

Karol Kajda

Biwak klasy I LO

W dniach 19-22 maja br. w Pałacyku Myśliwskim w Tarnowie Jeziernym odbył się biwak I klasy Liceum Ogólnokształcącego  w ZSP w Sławie. W biwaku uczestniczyli uczniowie, których celem jest  zdobycie stopnia Młodszego Ratownika, dlatego w programie biwaku znalazły się codzienne szkolenia.

I tak pierwszego dnia w poniedziałkowe popołudnie przyszli ratownicy spotkali się z dr Januszem z Leszna, a we wtorek z byłym prezesem WOPRu. W czwartek odbyły się manewry ze strażą pożarną z wykorzystaniem WOPRowskiej motorówki. Ten ostatni dzień był dla uczestników biwaku najciekawszy – mogli założyć pianki i po raz pierwszy w tym sezonie wykąpać się w jeziorze.

Uczestnicy biwaku zaczynali każdy dzień biegając o 6 rano, następnie wspólnie jedli śniadanie i razem jechali do szkoły. Wspólnie także chodzili na stołówkę na obiad i wracali do pałacyku. Tam mogli grać w siatkówkę i badmintona, a wieczorami bawić się w chowanego. Wyjątkowa była środa, gdy uczniowie razem przygotowywali obiad, świetnie się przy tym bawiąc.

Pogoda dopisała i wszyscy miło spędzili czas. Wyjazd z pewnością na długo zostanie w pamięci uczestników. Była to świetna przygoda połączoną z integracją klasową oraz zdobywaniem nowych umiejętności. 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do liceum ogólnokształcącego z ratownictwem w ZSP w Sławie

 

Iza Dolatkowska ILO

Pożegnanie uczniów III klasy zawodowej

W piątek 13.06.2014r o godz. 11:00 w naszej szkole odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów i uczennic III klasy zawodowej.

Krótki program artystyczny z poezją i piosenkami przygotowały uczennice z klasy II ZWB pod nadzorem pani Urszuli Drożdżyńskiej. Następnie w obecności dyrekcji, wychowawczyni pani Anny Dąbrowy, grona pedagogicznego oraz pozostałych uczniów odbyło się uroczyste wręczenie świadectw. Uczniowie i uczennice klasy III ZW mogą już cieszyć się z ukończenia szkoły i cierpliwie czekać na egzaminy zawodowe. Gorąco trzymamy kciuki za pomyślne wyniki!

Godzinę później naszą placówkę odwiedził biskup Paweł Socha, którego gorąco przywitaliśmy i poprosiliśmy o krótkie streszczenie swojej drogi życiowej.

Iza Dolatkowska ILO

 

Wycieczka do Wrocławia

 

15 maja br. uczniowie naszej szkoły wybrali się do Wrocławia na spektakl pod tytułem "Mayday". Wyjazd został zorganizowany przez p. Urszulę Drożdżyńską.

Opiekunami byli p. Zbigniew Buchwald i p. Iwona Chwałowska. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas I TH, I TŻiUG, I LO, I ZWA, II TAK, II TH. Po sztuce aktorzy spotkali się z nami przed teatrem, mogliśmy zrobić sobie wspólne zdjęcia oraz chwilę porozmawiać.

Patrycja Wolniczak I LO

 

W poniedziałek 16 czerwca br. 15 uczniów i uczennic naszej szkoły rozpoczęło swoje zmagania egzaminacyjne.

Część pisemna egzaminu trwała 60 minut i polegała na rozwiązaniu testu składającego się z zadań zamkniętych.

Celem uczniów i uczennic II klasy Technikum Architektury Krajobrazu jest zdobycie kwalifikacji R.21. – Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu.

Jednocześnie swoją wiedzę sprawdzał jeden uczeń I klasy zawodowej w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Jest to tzw. "nowy" egzamin zawodowy - w naszej szkole odbył się po raz pierwszy.

 

 

 

 

Góry Stołowe 2014

W czwartek, 26 czerwca, grupa 25 uczniów naszej szkoły, wraz z trzema opiekunami, wybrała się na wycieczkę w Góry Stołowe.

Tradycyjnie wyjazd był nagrodą za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe w bieżącym roku szkolnym. Wyjechaliśmy sprzed szkoły kilka minut przed ósmą, zastanawiając się jaka pogoda panuje w górach - w poprzednich dniach padało i było chłodno. Podczas przejazdu na trasie Głogów-Legnica-Wałbrzych-Nowa Ruda-Radków podziwialiśmy okoliczne krajobrazy i architekturę mijanych miast. Po przyjeździe do Karłowa, okazało się, że świeci słońce, a temperatura jest optymalna na wycieczkę w góry.

Góry Stołowe to jedyny przykład gór o budowie płytowej w Polsce. Przecina je granica państwa i choć w Czechach zajmują większy obszar, to najwyższe partie znajdują się po stronie polskiej. Zbudowane z piaskowca od kilkunastu milionów lat ulegają erozji i wietrzeniu tworząc fantazyjne formy i labirynty skalne.

Z Karłowa udaliśmy się pieszo żółtym szlakiem na najwyższy szczyt Gór Stołowych, liczący 919 m n. p. m., Szczeliniec Wielki. Mimo, iż teren jest bardzo popularnym celem wyjazdów (kilkaset tysięcy turystów rocznie), na dzień przed rozdaniem świadectw, wycieczek szkolnych nie spotkaliśmy i atrakcje mieliśmy prawie tylko dla siebie. Podczas spaceru podziwialiśmy panoramy sprzed schroniska i z "Tronu Pradziada". Warto przypomnieć, że szczyt zdobyli w przeszłości m. in. król Prus Fryderyk II, J. W. Goethe i J. Q. Adams prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Po dwóch godzinach "wspinaczki" (liczono stopnie skalne, ale wyniki znacznie się różniły), zwiedzaniu zakamarków skalnych na szczycie, wróciliśmy do Karłowa i tzw. czas wolny wykorzystaliśmy na posiłek i drobne zakupy. Kolejnym etapem wycieczki był labirynt Błędnych Skał do którego dojechaliśmy wąską, krętą dróżką. Czerwonym szlakiem, nie bez trudności (wąskie szczeliny skalne), przeszliśmy fantastyczny labirynt, w którym poszczególne skały nosza swoje nazwy, np. "Okręt", "Kasa" (kilka lat temu kręcono w tym miejscu jedną z części filmu "Opowieści z Narnii"). Po powrocie do autokaru zjechaliśmy do "Drogi Stu Zakrętów", łączącej Radków z Kudową Zdrój i udaliśmy się w drogę powrotną. W trasie zatrzymaliśmy się na "kolację" w znanym barze szybkiej obsługi. Pod budynkiem szkoły zameldowaliśmy się ok. 22.00 i zmęczeni, ale zadowoleni rozjechaliśmy się do domów. Następnego dnia uczestnicy wycieczki odebrali świadectwa i rozpoczęły sie wakacje. Do zobaczenia na kolejnym wyjeździe za rok. Organizatorzy.   

 

Uroczyste pożegnanie maturzystów

 

25 kwietnia pożegnaliśmy maturzystów klas III LO, IV TŻ i IV TAK.

Uroczysty apel, na który przybyli również rodzice i bliscy maturzystów, miał miejsce na hali sportowej, a towarzyszyła mu oprawa artystyczna przygotowana przez klasę II LO i I LO.
Uroczystość rozpoczął zgodnie z tradycją szkoły pan dyrektor Edward Boks, który podziękował uczniom za lata nauki, reprezentowanie szkoły w różnego rodzaju konkursach, a ponadto klasom technikalnym za upiększanie i dbanie o tereny zielone wokół szkoły.
Następnie zostały rozdane świadectwa ukończenia szkoły; w pierwszej kolejności te z wyróżnieniem. Otrzymali je następujący uczniowie; z klasy III LO Dominika Gulczyńska, Patrycja Papierz, Marcin Klecha, Sandra Wojciechowska, z klasy IV TAK Emilia Okunek, a z klasy IV TŻ Bartłomiej Praczyk i Michał Drogosz.
Wielu maturzystów otrzymało nagrody za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce w postaci różnego rodzaju albumów i książek. Sportowcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami.
Wychowawcy i dyrekcja szkoły wystosowali również listy gratulacyjne dla rodziców tych uczniów, którzy swoim zachowaniem i osiągnięciami sławili imię szkoły.
Maturzyści w pełnej gali i skupieniu pożegnali swych wychowawców. Nie obyło się bez wzruszeń i łez, gdyż chwila była rzeczywiście wyjątkowa.
Wszystkim absolwentom życzymy sukcesów i tego , żeby pamiętali o tym, ,, że to nie koniec, to dopiero początek"!

Magdalena Kaczmarska

Praktyki zawodowe

Technikum to odpowiednie połączenie teorii z praktyką, które stwarza młodym ludziom wiele możliwości dalszego rozwoju oraz wiele opcji przy wyborze kariery zawodowej.

W zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie właśnie zakończyły się praktyki zawodowe w drugich klasach technikum handlowego i architektury krajobrazu. Uczniowie przez dwa tygodnie zdobywali nowe umiejętności w firmach i przedsiębiorstwach z naszych okolic. Miejsca praktyk zostały bardzo starannie wybrane, tak aby nasi uczniowie mieli możliwości jak najwięcej się nauczyć i poznać tajniki zawodu w praktyce. Technikum handlowe odbywało praktyki w sklepie sieci Groszek w Sławie, gdzie przez dwa tygodnie zajmowali różne stanowiska, dzięki czemu poznali proces funkcjonowania dużego prężnie działającego przedsiębiorstwa. Technikum architektury uczestniczyło w praktykach w kilku firmach zajmujących się produkcją, handlem materiału roślinnego a także urządzaniem terenów zieleni. Między innymi odbywali praktyki u pana Rafały Muszkiety, w centrum ogrodniczym u Tatiany, tereny zielone J. Knop Włoszakowice. Wiosna to wspaniały czas, wtedy to budzi się życie, ale też powstaje wiele pomysłów dotyczących zmiany naszego otoczenia. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, swoją wiedzę mogli wprowadzić w praktykę i tak naprawdę dotarło do nich na czym polega ten zawód. W tym miejscu chcieliśmy jako szkoła serdecznie podziękować za przyjęcie naszych uczniów na praktyki. Warto mieć na względzie, że technikum pozwala zdobyć szereg umiejętności, które są wspólne dla różnych profesji, dzięki czemu absolwenci nie są przywiązani do wykonywania tego samego zawodu przez całe życie i mogą się łatwo przekwalifikować.

Joanna Adamczewska

21 marca br. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa I TH zorganizowała konkursy na "wiosenną kanapkę" oraz najlepiej przebraną klasę.

W konkursie "kulinarnym" udział wzięły reprezentacje dziewięciu klas:1LO, 2 LO, 3 LO, 1 TŻiUG, 2 TAK, 3 TAK, IV TŻ, I ZWA i IZWB.

Jury w składzie: Magdalena Filipek, Iwona Chwałkowska, Sławomir Basiński, Radosław Puton i Joanna Bączkiewicz oceniało wygląd kanapek oraz walory smakowe. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęli Przemysław Kiciński i Bastian Skrzyczyński z klasy I ZWA

II miejsce zajęły Marta Kowalczuk, Małgosia Frąk i Sandra Wojciechowska z klasy III LO

III miejsce zajęli Kasia Wąsiak, Maja Klisz i Marek Majorczyk z klasy III TAK

Kanapki były piękne i smaczne!

W drugim konkursie na najlepiej przebraną klasę udział wzięły I LO, I TH , I TŻiUG i III TAK. Jury w składzie dyr. Edward Boks, Joanna Swędrak, Magdalena Kaczmarska, Małgorzata Rosler, Dominika Poprawska i Krystian Augustyniak oceniało pomysłowość klas oraz ilość przebranych uczniów.

I miejsce - biwak w Tarnowie Jeziernym - przypadło klasie I LO

II miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasy I TŻiUG oraz I TH

III miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasa III TAK

Serdecznie dziękujemy klasie I TH za zorganizowanie konkursów, a wszystkim uczestnikom za udział!!!

Małgorzata Rosler