Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.


 

Artykuły polecane

Z wizytą w SOSW w Nowej Soli

W czwartek 30 października uczennice naszej szkoły złożyły wizytę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Nowej Soli.
W ramach nawiązanej współpracy zostaliśmy zaproszeni do placówki w celu zapoznania się z funkcjonowaniem ośrodka, salami, pracą nauczycieli oraz zajęciami, które są organizowane dla uczniów. Inicjatorka spotkania - pani Dorota Tyborowska, Sławianka z urodzenia oraz nauczycielka z SOSW – nakreśliła nam, na czym polega praca nauczyciela, zapoznała nas z pojęciem niepełnosprawności intelektualnej i ruchowej, omówiła różne poziomy upośledzeń oraz przedstawiła nam problematykę osób niepełnosprawnych.

Mieliśmy możliwość zwiedzić szkołę i zobaczyć, jak wyposażone są sale. Wrażenie zrobiła na nas sala doświadczania świata, w której za pomocą zmysłów można poznawać świat. Mieliśmy także okazję przyjrzeć się zajęciom w pracowni rękodzieła, podczas których podopieczni placówki pod kierunkiem pani Dominiki Barańskiej wykonują piękne ozdoby i prace plastyczne.

SOSW to jedyna placówka na terenie powiatu nowosolskiego, do której uczęszczają uczniowie niepełnosprawni intelektualnie. W ośrodku funkcjonują: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła przysposabiająca do pracy, zasadnicza szkoła zawodowa oraz zespoły rewalidacyjno-wychowawcze dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.
Cel wyjazdu to przede wszystkim przełamanie stereotypów i własnych barier, zmiana postawy społecznej wobec osób niepełnosprawnych, uwrażliwienie na potrzeby innych oraz kształtowanie postawy tolerancji, empatii i umiejętności współpracy.
Wyjazd ten można potraktować jak prawdziwą lekcję życia, skłaniającą do refleksji na temat tego, co w życiu jest naprawdę ważne.
Opiekę nad uczennicami sprawowały Anna Kasperska i Katarzyna Boczek

Święta tuż tuż!

 

Dziś uczniowie z klasy ILO pod opieką ks. Roberta mieli przyjemność ubrać choinkę, znajdującą się w holu szkoły. 

Do pomocy przy drzewku przybył nam p. Buchwald sądząc, że nie ma zbyt ładnego kształtu.

Wraz z chłopakami zabawili się w zakład fryzjerski, obcinając i kształtując gałęzie w spontaniczny i nietypowy, ale skuteczny sposób, a dziewczyny zajęły się wieszaniem lampek, bombek i łańcuchów.

Efekt końcowy może teraz zobaczyć każdy z nas, przechodząc korytarzem szkolnym.

Świąteczna atmosfera i zapach choinki dają znak, że święta są tuż, tuż!

Kasia Żarczyńska kl. I LO

Subkultura młodzieżowa w XXI wieku

 

W czwartek 4 grudnia na lekcji Wiedzy o kulturze klasa I LO miała bardzo ciekawe zadanie.

Uczniowie mieli przedstawić wybrane subkultury: Emo, Hipsterzy, Hipisi, Skinheadzi oraz Goci.

Młodzież miała okazję poznać ubiór, normy obyczajowe, charakter oraz zespoły muzyczne powyższych grup, a następnie zastanowić się do której sama należy.

Najlepiej zaprezentowała się grupa Hipisów: Paulina Chudak, Klaudia Krzyżanowska oraz Natalia Jaworska, które oprócz ukazania nam historii przebrały się w "Dzieci kwiaty".

 

Kasia Żarczyńska i Patrycja Suchorska, kl I LO

Klasa IV TAK na zajęciach praktycznych

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie filia w Kalsku nie pierwszy raz zaprosiła nas na zajęcia praktyczne. Były to zajęcia ukazujące możliwości tej uczelni. Niewątpliwie Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku sytuuje sulechowską PWSZ w gronie uczelni najlepiej przygotowujących absolwentów do wejścia na krajowy i na najbardziej wymagające rynki pracy w Europie i na świecie. W ośrodku są w pełni przygotowane do pracy linie półprzemysłowe, które pozwalają na przeprowadzanie produkcji i badań procesów winiarskich, przetwórstwa spożywczego (produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego), najbardziej profesjonalnej uprawy roślin. Szklarnia z komputerowym systemem kontroli klimatu, winnica doświadczalna itp.

Nasi uczniowie na pierwszych zajęciach zajęli się rozmnażaniem wegetacyjnym roślin, czyli samodzielnie pobrali materiał roślinny, przygotowali go do rozmnażania, ale tutaj na efekty musimy trochę poczekać. Na kolejnych zajęciach odwiedziliśmy pracownie chemiczne, mikrobiologiczne oraz pracownie In vitro. Tam, jak niektórzy twierdzili pierwszy raz mieli sposobność popróbować miareczkowania. Zajęcia były bardzo udane, szkoda tylko że do Kalska jest tak daleko.

Uczniowie również wysłuchali trochę historii jak uczelni powstawała. Jednoznacznie można stwierdzić ,że ta szkoła ma ogromny potencjał. Warto pojechać tam, zapoznać się ,bo niewątpliwie jest to perełka jeżeli chodzi o praktyczną naukę zawodu w dziale rolno-spożywczym. 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PRAKTYK W ZAKŁADCE ZAJĘCIA PRAKTYCZNE -> TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU http://www.zsp-slawa.pl/index.php/zajecia-praktyczne/technik-architektury-krajobrazu

Akcja

 

W dniach 24.XI - 5.XII.2014r. została przeprowadzona w naszej szkole akcja "Góra Grosza" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Organizatorem była klasa ILO pod nadzorem p. Małgorzaty Rosler.

W piątek (12.12.2014r.) uczniowie: N.Jaworska, K.Krzyżanowska, K.Djokić, B.Błaszczak, P.Chudak, Ł.Markiewicz, A.Molińska i A.Łuczak podjęli się wyzwania liczenia "złotych klepiaków".

Łatwo było się pomylić wśród tylu groszy, ale nasi koledzy i koleżanki poradzili sobie świetnie.

Uzbieraliśmy łącznie ponad 13 tysięcy monet

Razem dało to sumę 185,92 zł, która została już wpłacona na konto "Towarzysto Nasz Dom".

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i organizatorom zbiórki! :)

 

 

Kasia Żarczyńska, kl.ILO

 

 

Andrzejki w ZSP

 

Święty Andrzej uważany jest za patrona pań, które chcą wyjść za mąż.

Wigilia jego imienin, przypadająca na 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Jednak również panowie obchodzą ten dzień. Ludzie spotykają się w swoim gronie, by za pomocą wróżb choć trochę odgadnąć przyszłość. Przede wszystkim jednak, by dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż i kim będzie ich wybranek.
W naszej szkole również świętowaliśmy. Uczniowie klasy III TAK  częstowali  wszystkich uczniów i pracowników szkoły własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami, w których ukrywały się wróżby. Ciekawe czy przepowiednie się sprawdzą?
Życzymy wszystkim smacznego!

 

Joanna Adamczewska

Matura próbna 2014

W dniu 25 listopada br. uczniowie najstarszych klas liceum i techników, egzaminem z języka polskiego, rozpoczęli tegoroczną próbną maturę.

W środę 26 listopada przystąpili do egzaminu z matematyki, a dzień później zmierzyli się z językami obcymi. Mamy nadzieję, że bez względu na wyniki egzaminów nasi maturzyści wyciągną z nich wnioski i wykorzystają czas jaki pozostał im do majowej sesji.

 

Małgorzata Rosler

Dzień Kota

 

Dnia 17 listopada 2014 roku, po skróconych lekcjach, odbył się w naszej szkole Dzień Kota.

Dzień ten został zainicjowany przez  Samorząd Szkolny. Podczas jego trwania uczniowie z pierwszych klas TŻiUG, LO, ZW A i ZW B walczyli o przyjęcie do naszej braci szkolnej.
Otwarcia szkolnej imprezy dokonała pani wicedyrektor - Małgorzata Rosler, a uczennica klasy III TAK, Kinga Drożdżyńska, była wodzirejem czuwającym nad prawidłowym przebiegiem uroczystości.  W jury zasiadła pani Urszula Drożdżyńska, pan Sławomir Basiński oraz uczennica Paulina Błaszak z klasy III TAK.
Na „kociaki” czekało multum atrakcji, które jednocześnie miały wpływ na to, czy klasy te są gotowe, by dołączyć do naszej społeczności szkolnej :)
Pierwszą konkurencją, z jaką zmierzyły się klasy pierwsze, była „Burza mózgów”, czyli pytania z zakresu wiedzy o naszej szkole. Dotyczyły one lokalizacji poszczególnych gabinetów szkolnych, kierownictwa warsztatów, opieki nad prawami ucznia, marek samochodów szkolnych oraz adresu szkoły. W tej konkurencji wygrała klasa I TŻiUG.
„Sztafeta” to kolejny punkt imprezy. Każda wyznaczona grupa z danej klasy musiała zmierzyć się z tzw. „taczką”, spacerem z jajkiem na łyżeczce, skakaniem w workach oraz slalomem z zawiązanymi oczami, podczas którego ucznia naprowadzał wychowawca. W tej rozgrywce klasa I TŻiUG znów nie miała sobie równych.
Potem  na scenę wyszedł pan Wiesław, czyli przebrany za rolnika Miłosz Michalewicz. Tym samym zapowiedział on kolejne zadanie - „zbieranie ziemniaków”. Najwięcej ziemniaków nazbierała klasa I TŻiUG, bo aż 1 kg 90 dag.
Pewnie każdemu znana jest zabawa w „krzesełka”. Podczas trwania muzyki, wyznaczona jedna osoba z klasy walczyla o to, by na czas wyłączenia piosenki zająć miejsca. Jak wiadomo - na początku musi ktoś odpaść. Za drugim razem, po zajęciu miejsca, należalo jeszcze biec na widownię i zbobyć dwie pary butów. Trzecie rozegranie dotyczyło zajęcia miejsca i znalezienia w magazynie piłeczki do hokeja. Wygrał uczeń klasy I ZWB, który w nagrodę wybrał sobie płytkę ufundowaną przez dyrektora szkoły :) Nagrodą pocieszenia był słoik ogórków :)
Po zadaniach skierowanych do pierwszaków przyszedl czas na wychowawców, którzy zmierzyli się z dość ciekawą dziedziną, która zwała się „Giętki język i ortografia”... Ich zadaniem było przeliterowanie wylosowanych przez siebie dość trudnych wyrazów. Pani Agnieszka Klecha, pani Małgorzata  Rychlik i pan Marcin Rosler poradzili sobie z tym zadaniem bez najmniejszego problemu.
Na koniec jury oceniło klasy pierwsze podczas ostatniej konkurencji „taniec”. Uczniowie tańczyli...”Kaczuchy” ! :)
Śmiechu było co niemiara, a na dodatek „kociaki” na zwieńczenie imprezy złożyli bardzo śmiesznie brzmiącą przysięgę, którą powtarzali za Kingą.
Najlepszą klasą we wszystkich konkurencjach była klasa I TŻiUG, która w nagrodę może wybrać się na biwak do zameczku w Tarnowie. Drugie miejsce zajęła klasa I LO, zdobywając  przy tym dwie godziny kręgli. Taką samą nagrodę otrzymała klasa I ZW B zajmując trzecie miejsce. Klasa I ZW A zdobyła miejsce czwarte i godzinę kręgli.
Dziekujemy Samorządowi Szkolnemu za miłą zabawę i cieszymy się, że przyjęliśmy do naszego grona nowych uczniów. ;)

 

Maja Klisz kl. IV TAK

Kolejna fajna wycieczka

 

Dnia 20 listopada 2014 roku o godzinie 12:00 uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie pod opieką pana dyrektora E. Boksa, pana S. Basińskiego i pani U. Drożdżyńskiej wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do Wrocławia.

Głównym celem wyprawy było obejrzenie spektaklu w Teatrze Komedia. Idąc do Klubu Muzyki i Literatury zatrzymaliśmy się przy starym domu przy ul. Świdnickiej, gdzie znajduje się tablica informująca o tym, że w tym miejscu Juliusz Słowacki spotkał się ostatni raz ze swoją matką. W Klubie Muzyki i Literatury przywitał nas sam dyrektor p. R. Sławczyński. Opowiedział o wystawach i innych imprezach, które są tam organizowane. Mówił też o swojej książce  "Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie'', którą zakupiliśmy. Zwiedzając Wrocław pani Urszula Drożdżyńska zaprowadziła nas do najnowocześniejszego teatru Capitol. Wnętrze tego obiektu zrobiło na nas ogromne wrażenie. Mogliśmy zobaczyć teatralne podwórko przykryte szklanym dachem ze starannie odrestaurowaną, wyeksponowaną fasadą części zabytkowej i największą ścianą żywych roślin w mieście. Przepiękne sofy, kawiarenka, gdzie można poczekać przed spektaklem. Miejsce warte obejrzenia a do tego teatru pewnie się niebawem wyprawimy. Kiedy doszliśmy na Stary Rynek okazało się, że trwają już przygotowania do Jarmarku Świątecznego, a w trakcie spaceru polonistka opowiedziała nam jeszcze sporo ciekawostek o wrocławskim rynku. Potem był czas nas posiłek i trochę wolnego w galerii. Spektakl w Teatrze Komedia był niezwykły. Myśleliśmy, że to typowa komedia, ale była to sztuka z bardzo mądrym przesłaniem. Tytułowe "Przyjazne dusze" pomagają dobrym ludziom. Ten spektakl był pełen miłości, żalu, prawdy o życiu, marzeniach, niespełnionych snach. Dla mnie były to piękne dwie godziny. Po zakończeniu spektaklu widzowie od razu bili brawa na stojąco. My jak zwykle mieliśmy dla nich kwiaty. Nasza grupa osobiście pogratulowała aktorom i porozmawiała z nimi o tej sztuce. Bardzo dużą niespodzianką była dla nas rozmowa z panią Emilią Krakowską (gościnnie występuje w tym spektaklu). Poznać tak wspaniałą aktorkę to było przeżycie. Poświęciła nam chyba z pół godziny na rozmowę. Mamy fajne wpisy i zdjęcia. Dziękujemy p. Urszuli za ciekawie spędzony czas i możliwość rozmowy z takimi gwiazdami. Cieszymy się, że aż troje rodziców pojechało z nami na wycieczkę, pewnie ich obecność miała też wpływ na fajną atmosferę na tym wyjeździe.

 

       Angelika Hładoń klasa IV TAK

21 marca br. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa I TH zorganizowała konkursy na "wiosenną kanapkę" oraz najlepiej przebraną klasę.

W konkursie "kulinarnym" udział wzięły reprezentacje dziewięciu klas:1LO, 2 LO, 3 LO, 1 TŻiUG, 2 TAK, 3 TAK, IV TŻ, I ZWA i IZWB.

Jury w składzie: Magdalena Filipek, Iwona Chwałkowska, Sławomir Basiński, Radosław Puton i Joanna Bączkiewicz oceniało wygląd kanapek oraz walory smakowe. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęli Przemysław Kiciński i Bastian Skrzyczyński z klasy I ZWA

II miejsce zajęły Marta Kowalczuk, Małgosia Frąk i Sandra Wojciechowska z klasy III LO

III miejsce zajęli Kasia Wąsiak, Maja Klisz i Marek Majorczyk z klasy III TAK

Kanapki były piękne i smaczne!

W drugim konkursie na najlepiej przebraną klasę udział wzięły I LO, I TH , I TŻiUG i III TAK. Jury w składzie dyr. Edward Boks, Joanna Swędrak, Magdalena Kaczmarska, Małgorzata Rosler, Dominika Poprawska i Krystian Augustyniak oceniało pomysłowość klas oraz ilość przebranych uczniów.

I miejsce - biwak w Tarnowie Jeziernym - przypadło klasie I LO

II miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasy I TŻiUG oraz I TH

III miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasa III TAK

Serdecznie dziękujemy klasie I TH za zorganizowanie konkursów, a wszystkim uczestnikom za udział!!!

Małgorzata Rosler