Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Artykuły polecane

Kiermasz podręczników szkolnych

 

W dniu 9 września br. o godz. 10.35, w świetlicy szkolnej odbył się kiermasz używanych podręczników szkolnych dla uczniów i absolwentów naszej szkoły.

Wyprawa po wiedzę

21 września grupa 15 uczniów wybrała się pod opieką Zbigniewa Buchwalda i Urszuli Drożdżyńskiej na Dolnośląski Festiwal Nauki, który w tym roku odbywał się w dniach 18-23 września pod hasłem „Światło nauki”.

Z bogatej oferty wykładów, pokazów, zajęć laboratoryjnych i ćwiczeń wybraliśmy 5 najciekawszych. Tym razem wycieczka dydaktyczna zaczęła się bardzo wcześnie, bo o godz. 6:45, mieliśmy bowiem bardzo napięty program. Sprawdzony przewożnik firma Lech – Trans zapewnił nam bezpieczną podróż i sprawne dotarcie w każde miejsce zajęć. Najpierw zwiedzaliśmy ekspozycje Muzeum Anatomii Człowieka , gdzie na co dzień mają dostęp jedynie studenci medycyny .
Kolejnym punktem naszego wyjazdu był wykład dr Jarosława Paconia pt. „Pasożyty człowieka – nieproszeni goście „, „ oj! Jakie paskudne typy mogą nas zjadać!„. Wykład mówił również jak uchronić się przed takimi niechcianymi gośćmi w naszym organizmie. Następnie prof. dr hab. Paweł Chorubiński opowiadał o tym, że „Wszystko z ula jest dla naszego zdrowia„ , To był ciekawy wykład. Wiem już nie tylko co to osa, truteń czy pszczoła, ale także jak ważne dla naszego zdrowia są wszystkie produkty pszczelne: miód, mleczko pszczele, pyłek kwiatowy czy propolis. Od czasu tego wykładu na miód patrzę jak na złoto w płynie.
Po wykładzie mieliśmy okazję posmakować miodów z uczelnianej pasieki. O godz. 12:00 spotkaliśmy się ze zwierzętami egzotycznymi, które ludzie hodują w domach. Wiemy ile dostarczają radości, jakie mają potrzeby i na czym polega ich utrzymanie i opieka nad nimi oraz jakie niosą zagrożenia dla człowieka.
Kolejna zajęcia były specjalnie dla nas. Dr Jarosław Pacoń mówił o życiu wewnętrznym zwierząt. Prezentacje bogato ilustrowaną zakończyliśmy przy mikroskopach, gdzie mogliśmy obserwować to, co żyje w zwierzętach. Po cyklu zajęć na uczelniach ruszyliśmy do ZOO, gdzie najbardziej podobało nam się Afrykanarium. To piękny pomysł by przybliżyć nam roślinność i zwierzęta tego kontynentu. Musicie to koniecznie zobaczyć, Jeśli tam nie byliście. Mamy zdjęcia nie tylko pod palmami. Ten wyjazd  był naprawdę udany, a zajęcia, które wybrał dla nas pan Zbigniew Buchwald,  były  super. Już cieszymy się na wyjazd w przyszłym raku bo wykładowcy, widząc nasze zainteresowanie i aktywność obiecali , że przygotują dla uczniów naszej szkoły nowe, ciekawe prezentacje i ćwiczenia. Przed wyjazdem z Wrocławia wstąpiliśmy do Galerii Dominikańskiej, gdzie mieliśmy czas na zjedzenie posiłku i krótki odpoczynek. Wycieczka bardzo się  nam podobała. Jechaliśmy małą, zorganizowaną  grupą, dzięki temu była miła, przyjemna atmosfera, a ci, którzy zdecydowali się na wyjazd zajęciami byli naprawdę zainteresowani.


                                                                            Sara Gruchacz, Przemysław Sobecki
                                                                                                  KL. II TA

Rockowa Filharmonia

W poniedziałek 5 października na szóstej godzinie lekcyjnej mieliśmy przyjemność gościć, po raz pierwszy w tym roku szkolnym, artystów z Lubuskiego Biura Koncertowego.

Zapoznali nas oni z początkami ponadczasowej muzyki rozrywkowej - Rocka.

Gatunek ten powstał w latach 50- tych XX wieku w USA i zdobył ogromne poparcie wśród ludzi. Z języka angielskiego Rock znaczy kołysanie i skała.

Jednak to pierwsze skojarzenie odgrywa tutaj ważniejszą rolę.

Charakterystyczne brzmienie oparte głównie na gitarach w połączeniu ze śpiewem wywołuje chęć właśnie kołysania, bujania.

Od 1950 roku był jedną z najczęściej sprzedających się form muzyki.

Dziś ma wiele odłamów i podgatunków (np. heavy metal czy rock alternatywny).

Pani prowadząca napomknęła nam też o "ciemnej stronie" Rocka, a mianowicie o problemach piosenkarzy Rocka, którzy często poprzez używki, narkotyki, czy alkohol niszczyli sobie życie.

Cały koncert wypadł niesamowicie, ponieważ ciągle grane były utwory z krótkimi przerwami na "kawałek wiedzy". Uslyszelismy między innymi piosenki: Nirvany, Blues Brothers, Oasis, Deep Purple, czy Pink Floyd. 

Nie było perkusisty, co w ogóle nie przeszkadzało, a powiedziałoby się, że nawet polepszyło klimat, ponieważ uczniowie wraz z nauczycielami mogli klaskać w rytm muzyki. Występ z pewnością pobudził i rozweselił naszą szkołę w ten jesienny dzień.

Na koniec dostalismy również zapowiedź, że następna filharmonia ma dotyczyć muzyki współczesnej, a więc czekamy!

 

Kasia Żarczyńska, kl II. LO

 

Aktualne informacje to podstawa

Uczniowie klasy II technikum agrobiznesu w  piątek  9 października b.r. uczestniczyli w spotkaniu przeprowadzonym przez Kierownika Terenowego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wschowie pana Lesława Kielnara.

Młodzież zapoznała się z nowym Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Uzyskała bardzo dużo cennych informacji na temat pozyskiwania funduszy unijnych na własną działalność. Dowiedziała się jakie trzeba spełnić wymagania, aby rozpocząć pracę w ARIMR.

Wizyta we Wschowie była bardzo owocna, mamy nadzieję, że jeszcze raz będziemy mogli uczestniczyć w takim spotkaniu, ponieważ dużo tematów pozostało jeszcze do omówienia.

 

Joanna Adamczewska

Dzień  Patrona Szkoły

 

W czwartek, 22 października br. , obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły.

Z tej okazji po skróconych lekcjach odbył się apel, który przygotował pan Sławomir Basiński wraz z klasą II TŻiUG. Na wstępie, zaraz po wprowadzeniu sztandaru, usłyszeliśmy krótką lekcję historii o Dezyderym Chłapowskim.

Następnie rozpoczęła się część "rozrywkowa", a mianowicie konkurs wiedzy o naszym patronie dla klas pierwszych, który należy już do tradycji szkoły.

Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące życia Dezyderego Chłapowskiego. Dotyczyły one zarówno  życia osobistego,  jak i lat spędzonych na wojnie czy powstaniach. Każdy z graczy miał 3 balony - szanse, które za błędną odpowiedż były przebijane. Po wykorzystaniu wszystkich szans uczeń odpadał z gry.

W konkursi wzięły udział trzy osoby z kl. I licealnej, trzy  z kl. I technikum, oraz cztery  z klas zawodowych.

W jury zasiedli: pani Małgorzata Rosler, pani Anna Kasperska oraz  Eryk Marciniak- przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego. Uczestnicy wylosowali następujące stanowiska;

1.Wktoria Sobczak

2.Izabela Wieczorek

3.Konstancja Derdzikowska

4.Sławomir Górny

5.Angelika Sobczak

6.Weronika Wiktorowicz

7.Angelika Malinowska

8.Karolina Koza

9.Emilia Gulczyńska

10.Mateusz Walachowski

Początkowo rywalizacja była bardzo ostra, uczniowie świetnie się przygotowali, lecz po kilku seriach pytań grupa graczy  zmniejszyła się  o połowę. Do finału doszły trzy dziewczyny:

Emilia Gulczyńska, kl. I LO, która zajęła ostatecznie I miejsce, Wiktoria Sobczak, kl. I ZW- II miejsce, Izabela Wieczorek, kl. I TŻiUG- III miejsce. Nagrodą były książki i akcesoria elektroniczne. Na koniec głos zabrał pan dyrektor -  Edward Boks, który podziękował wszystkim za udział w uroczystości.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom:)

 

 

 

Kasia Żarczyńska, kl II LO

 

 

 

 

 

Narodowe Święto Niepodległości

 

11 listopada odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Po tradycyjnej mszy św. w intencji Ojczyzny, wszyscy uczestnicy przeszli w pochodzie pod Pomnik Pamięci. Tam uczniowie z kl. I LO zaprezentowali krótki program artystyczny, a zebrane delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Małgorzata Rosler

Wizyta w Inspektoracie Weterynarii

 

W piątek 6 listopada br. klasa II technikum agrobiznesu odwiedziła kolejną państwową instytucję z otoczenia rolnictwa.

Byliśmy w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii we Wschowie z/s w Sławie. Inspekcja Weterynaryjna między innymi realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego. Od jednego z pracowników Inspektoratu dowiedzieliśmy się o procedurach jakich należy przestrzegać będąc producentem żywności. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w badaniach próbek mięsa, które wykluczają możliwość zarażenia się bardzo ciężką chorobą - włośnicą.

 

 

Joanna Adamczewska

Nie śmiecimy!

 

Dnia 7 października w świetlicy szkolnej miała miejsce prelekcja na temat prawidłowego gospodarowania odpadami, zorganizowana przez Związek Międzygminny ,,EKO-PRZYSZŁOŚĆ''.

W prezentacji tej uczestniczyła większość klas pod opieką nauczycieli.

Pani prowadząca to spotkanie, w sposób ciekawy i przystępny, przekazała nam zagadnienia i przedstawiła problemy, o których najczęściej na co dzień zapominamy. Mówiła o tym, że gospodarowanie odpadami to cały proces, który tak naprawdę zaczyna się w momencie dokonywania mądrych wyborów podczas zakupów. Wiele zależy od nas; selekcjonowanie odpadów i ich powtórne wykorzystanie to elementarne zasady gospodarowania. Bycie ,,eko'' jest pewnym trendem w świecie,dlatego też zostaliśmy zachęceni do skorzystania z nowych aplikacji w telefonach komórkowych, które mają nam przybliżyć ten temat.  

O śmieciowym problemie mówią same liczby, które zapewne wielu z nas poraziły, np; 800 składowisk odpadów w Polsce, czy 1 kg  śmieci dziennie wytwarzanych przez każdego obywatela!

 Myślę, że wyszliśmy z tego spotkania z ważnymi refleksjami i z silnym postanowieniem poprawy.

                                                                                                                                 Magdalena Kaczmarska

Wizyta w Agencji Nieruchomości Rolnych

 

30 października II klasa technikum agrobiznesu odwiedziła biuro terenowe Agencji Nieruchomości Rolnej w Sławie.

Była to kolejna ich wizyta w instytucji związanej z agrobiznesem. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali informacji o zadaniach agencji. Dowiedzieli się jakie wymogi należy spełnić, aby kupić ziemię rolną od państwa. Było to spotkanie bardzo ciekawe i pouczające i mam nadzieję, że uczniowie będą potrafili wykorzystać wiadomości, które zdobyli, zarówno w szkole, jak i w przyszłej pracy zawodowej.

 

Joanna Adamczewska

Sprzątanie Świata 2015

22 września 2015 r. młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wzięła udział w akcji „Sprzątanie Świata”.

Bardzo prężnie od lat bierzemy udział w tej akcji. Nasze działania są ukierunkowane na edukację ekologiczną, wykształcenie nawyków nie śmiecenia oraz segregacji odpadów. Akcja Sprzątanie Świata ma na celu wzbudzić i wzmocnić świadomość ekologiczną uczniów oraz odpowiedzialność za środowisko naturalne. Jej ideą jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, poszanowanie zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami rozumianej jako łańcuch działań, początkiem których jest tworzenie odpadów, następnie selektywna zbiórka i na końcu recykling. To także zachęta do dbania o środowisko. Co roku dzięki takiej akcji zbiera się setki ton śmieci – liczba ich nie maleje; na miejsce zebranych wyrzucane są nowe. Rozwiązaniem problemu jest zmiana nawyków w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów (kupowanie rozważne, w opakowaniach ekologicznych, nabywanie rzeczy trwałych, wielokrotnego użytku), unikaniu tworzenia odpadów i odpowiednie nimi gospodarowanie.

 

 

Joanna Adamczewska

II Młodzieżowy Sejmik Wojewódzki

 

Dnia 21 września br. troje uczniów klasy III LO (Małgorzata Paczkowska, Adrian Ruliński, Konrad Kłos) wraz z panem Sławomirem Basińskim wybrali się na II Młodzieżowy Sejmik Wojewódzki w Zielonej Górze.

Hasło tegorocznych obrad brzmiało "Jednostka nie zerem a siłą. Trzeba tylko chcieć". Przedsięwzięcie miało na celu przybliżenie młodzieży idei samorządności i postaw obywatelskich oraz pokazanie możliwości wspierania inicjatyw edukacyjnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem  pani marszałek Elżbiety Anny Polak. Doświadczeniem i wiedzą młodym radnym służyli radni województwa w składzie: Anna Synowiec, Barbara Gośniowska- Kola, Klaudiusz Balcerzak oraz Przewodniczący Sejmiku Czesław Fiedorowicz.

Małgorzata Paczkowska kl. III LO

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

21 października 2015 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów uzyskania Stypendium Prezesa Rady Ministrów. W uroczystości brali udział: dyrektor naszej szkoły pan Edward Boks oraz dwoje stypendystów: Krystian Kozłowski z klasy III Technikum Handlowego oraz Julia Kalinowska z klasy II Liceum Ogólnokształcącego.

Uroczystość rozpoczęła się od występu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Drezdenka. Następnie głos zabrała pani Katarzyna Osos - Wojewoda Lubuski oraz Radosław Wróblewski - Lubuski Wicekurator Oświaty. Po wręczeniu dyplomów wszyscy udali się na pyszny poczęstunek.

 

Julia Kalinowska kl. II LO

21 marca br. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa I TH zorganizowała konkursy na "wiosenną kanapkę" oraz najlepiej przebraną klasę.

W konkursie "kulinarnym" udział wzięły reprezentacje dziewięciu klas:1LO, 2 LO, 3 LO, 1 TŻiUG, 2 TAK, 3 TAK, IV TŻ, I ZWA i IZWB.

Jury w składzie: Magdalena Filipek, Iwona Chwałkowska, Sławomir Basiński, Radosław Puton i Joanna Bączkiewicz oceniało wygląd kanapek oraz walory smakowe. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęli Przemysław Kiciński i Bastian Skrzyczyński z klasy I ZWA

II miejsce zajęły Marta Kowalczuk, Małgosia Frąk i Sandra Wojciechowska z klasy III LO

III miejsce zajęli Kasia Wąsiak, Maja Klisz i Marek Majorczyk z klasy III TAK

Kanapki były piękne i smaczne!

W drugim konkursie na najlepiej przebraną klasę udział wzięły I LO, I TH , I TŻiUG i III TAK. Jury w składzie dyr. Edward Boks, Joanna Swędrak, Magdalena Kaczmarska, Małgorzata Rosler, Dominika Poprawska i Krystian Augustyniak oceniało pomysłowość klas oraz ilość przebranych uczniów.

I miejsce - biwak w Tarnowie Jeziernym - przypadło klasie I LO

II miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasy I TŻiUG oraz I TH

III miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasa III TAK

Serdecznie dziękujemy klasie I TH za zorganizowanie konkursów, a wszystkim uczestnikom za udział!!!

Małgorzata Rosler