Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Artykuły polecane

Spotkanie autorskie

 

W czwartek,  2 października  2014 roku, młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Grażyną Bąkiewicz -  autorką wielokrotnie nagradzanych powieści dla młodzieży, dzieci i dorosłych.

Spotkanie to odbyło się w Sławskim Centrum Kultury i zostało zorganizowane przez tamtejszą bibliotekę. Naszą szkołę reprezentowały klasy ILO, ITŻiUG oraz ITA wraz z opiekunami; panią Iwoną Chwałkowską, panem Sławomirem Basińskim i panią Magdaleną Kaczmarską.

Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Pani Bąkiewicz okazała się być bardzo sympatyczną i otwartą osobą, z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy jej opowieści o książkowych inspiracjach, o kreowanych przez nią bohaterach i mechanizmach  powstawania książek. Autorka chętnie odpowiadała na nasze pytania, zachęcała do przeczytania swoich książek, odwoływała się przy tym często do swoich osobistych doświadczeń, gdyż jako nauczyciel historii przepracowała w szkole ponad 20 lat i problemy młodzieży są jej szczególnie bliskie.

Po zakończonym spotkaniu uczennice klasy ILO poprosiły pisarkę o dedykacje do kilku  książek jej autorstwa (Stan podgorączkowy, Ale kino!, Syn złodziejki, Będę u Klary ), które od tej pory czekać będą w szkolnej bibliotece na wszystkich zachęconych do czytania.

Myślę,że takie spotkania mogą zainspirować nie tylko do czytania, ale też do próby zmierzenia się z własną twórczością.

                                  

                                                                                                                                Magdalena Kaczmarska

Festiwal Dyni

 

W niedzielny ranek 12 października 2014 r. grupa mieszkańców gminy Sława i Wijewo wybrała  się do Wrocławia na organizowany od kilku lat Festiwal Dyni w Ogrodzie Botanicznym.

Wyjazd zoorganizowała pani Urszula Drożdżyńska - nauczycielka naszej szkoły. 

We Wrocławiu byliśmy po jedynastej, a przy Ogrodzie Botanicznym przywitała nas olbrzymia kolejka, byli to chętni by wejść na imprezę.

Na szczęście nasza pani "wyczaiła" inną kolejkę i szybko znaleźliśmy się wewnątrz ogrodu. A tam! Czego tam nie było... Akurat trafiliśmy jak ważyli dynie olbrzymy. W tym roku największa dynia ważyła ponad pięćset kilogramów, a pozostałe rekordzistki wcale nie były mniejsze. Potem poszliśmy oddać na konkurs kulinarny nasze mufinki z dynią, jabłkiem i cynamonem wypieczone przez klasę ITŻiUG oraz zupę dyniową z lanymi kluseczkami i dynię konserwową przywiezioną przez p. Marię Kowalewicz.

Następnie każdy udał się w swoje strony, bo czekało około 50 stoisk , wystawy i degustacji potraw.Także dzieci miały możliwość włączenia się w zabawę. Każde dyniowe dzieło dzieci było najpierw na wystawie, każdy też dostał nagrodę. Były też występy i dyniowe przebrania , pokazy tańca, śpiewy solistów itd. , Ci którzy byli pierwszy raz w Ogrodzie Botanicznym zwiedzali szklarnie z kaktusami , paprociami itd. Wszystkim podobało się też jesienna część ogrodu i część ogrodu i różne kwiaty, które kwitną pięknie o tej porze.

Po czternastej wyszliśmy z ogrodu od strony katedry i zwiedziliśmy piękny Ostrów Tumski. Nie tylko młodym podobał się most z kłódkami zakochanych. Był jeszcze czas na posiłek w Galerii Dominikańskiej a o 16.00 wyruszyliśmy do Sławy. W drodze do domu towarzyszył nam śpiew i wierszyki dzieci. Wszystkim podobała się pieśń wykonana przez Andrzeja-jednego z jedenastu Ukraińców, towarzyszących nam w tej podróży. Wycieczka bardzo się podobała i dostarczyła wielu wrażeń, przeżyć a jej uczestnicy zapewniali, że za rok znów pojadą.

 

Rafał Szmigielski kl. II TH

Spotkanie z Wojciechem Olejniczakiem

 

 

W piątek 26 września 2014r. uczniowie klasy II TH z wychowawcą p. Urszulą Drożdżyńską uczestniczyli w spotkaniu z Wojciechem Olejniczakiem, które zorganizowało stowarzyszenie Wschowa w Europie. W piękniej sali Biblioteki Publicznej miasta i gminy we Wschowie zgromadziła się grupa prawdziwie zainteresowanych tajemnicami fotografii dawnej i współczesnej.

Pan Wojciech Olejniczak jest nie tylko fotografem i reżyserem,  ale i także autorem i wydawcą książek. Nas szczególnie zainteresowało to, co opowiadał o szklanych negatywach z początków XX wieku i zdjęciach, jakie z nich wywołał. Ileż wiedzy o epoce jest na starym zdjęciu – dziś zupełnie inaczej no to patrzę. Poza tym widzieliśmy sprawnie działający aparat na szklane negatywy. Podobało nam się także to, z jaką pasją pan Olejniczak opowiadał nam o tym, co robi ze zbiorem szklanych negatywów, jakie otrzymał i zakupił.  

Zajrzyjcie na stronę:  www.szklanenegatywy.pl

 

Rafał Szmigielski Kl. II TH

 

Festiwal Nauki we Wrocławiu

 

Dnia 22 września br. o godzinie 8:00, uczniowie z kilku klas naszej szkoły, wybrali się na XVII Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu. Naszymi opiekunami byli: pani Joanna Adamczewska, pani Joanna Swędrak oraz pan Marcin Rosler. Po miłej podróży dotarliśmy na miejsce.

Główny temat wykładów, w jakich uczestniczyliśmy, dotyczył medycyny, a miejscem po jakim się poruszaliśmy, był Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Pierwszym punktem naszej przygody był wykład, który odbywał się w Zakładzie Medycyny Sądowej. Poprowadził go dla nas lek. Marcin Gęsicki. Przedstawiając prezentację multimedialną, przybliżył nam fakty dotyczące prowadzenia śledztwa przez jednostki do tego wyznaczone. Dowiedzieliśmy się, jakie występują rodzaje broni, w  jaki sposób ustala się czas zgonu oraz jakie dziedziny nauki powiązane są z etapem oględzin. Pan Marcin Gęsicki przedstawił nam także poprzez zdjęcia różne przykłady zgonów oraz jak wyglada i na czym polega praca policji w czasie oględzin. Każdy pokazywany slajd opatrzony był bogatym komentarzem, a przy okazji rozpoczynała się pogadanka wśród uczestników wykładu na dany temat .

Kolejnym punktem zaczepienia była wizyta w muzeum w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Dzięki niemu można było z bliska zaobserwować anatomię człowieka. Ilość i rodzaj  spreparowanych części ciała człowieka przyprawiał nas o zawrót głowy.

Po tej, jakże ciekawej wizycie, przeszliśmy do budynków Politechniki Wrocławskiej, w której odbywały się wystawy i zajęcia związane z robotyką, optyką i architekturą krajobrazu.

Tradycyjnie, po zrealizowaniu poszczególnych punktów programu, przyszła chwila na tzw. „czas wolny”. Spędziliśmy go w olbrzymim centrum handlowym „Pasaż Grunwaldzki”. O godzinie 16:00 nastąpiła zbiórka uczestników przy wyjściu z budynku, by przejść do autokaru i bezpiecznie wrócić do domu.

Nikt z nas nie żałował tego wyjazdu, a każdy wyniósł z niego jakąś cząstkę wiedzy, która może kiedyś się przydać.

Maja Klisz kl. IV TAK

Dolnośląski Festiwal Nauki

Dnia 18 września br. grupa uczniów z ZSP w Sławie wyjechała już kolejny raz na Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Ścieżki rozumu”. Od wielu lat uczelnie wrocławskie przygotowują przegląd najciekawszych działań, osiągnięć nauki, spotkań z pracownikami naukowymi i prezentację różnych doświadczeń. Wszystkie te zajęcia odkrywają nam tajniki nauk ścisłych i dlatego co roku chętnie bierzemy udział w DFN.

Po przyjeździe do Wrocławia bagaże pozostawiliśmy w naszym ulubionym hostelu „Absynt” i udaliśmy się do Auli Leopoldina w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Tu miała miejsce bowiem uroczysta inauguracja tegorocznego Festiwalu Nauki, której dokonał dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr i prezydent Wrocławia Rafał Dudkiewicz. Siedząc w tej pięknej sali wysłuchaliśmy pierwszego wykładu „Od tabliczki do tabletu”, który wygłosił prof. Krzysztof Migoń. Swoje rozważania o książce zakończył stwierdzeniem, że „nie wiemy jakie będą konsekwencje funkcjonowania książki i formy elektronicznej tekstów w internecie”. Po wykładzie udaliśmy się na Rynek Wrocławski, gdzie ułani w strojach wojskowych z czasów I wojny światowej zaprezentowali pokaz musztry wojskowej. To było interesujące widowisko, a do naszej grupy, wyraźnie zainteresowanej, podszedł dziennikarz radia RMFM i przed godziną 17 cała Polska miała okazję usłyszeć wypowiedzi Krystiana Kozłowskiego, Rafała Szmigielskiego i pani Urszuli Drożdżyńskiej.

Następnie pojechaliśmy tramwajem na ul. Powstańców Śl. 95, gdzie stoi najwyższy budynek w Polsce- Sky Tower. Z punktu widokowego tego wieżowca podziwialiśmy piękny Wrocław. Spragnieni dodatkowych wrażeń udaliśmy się po kolacji do strefy kibica na Rynku i oglądaliśmy wspólnie mecz siatkówki Polska-Rosja. To trzeba było przeżyć i zobaczyć!

Kolejnego dnia już o 8:50 staliśmy jako pierwsi przed gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, czekając na wykład prof. Jana Miodka. Tłumy gimnazjalistów i licealistów zalegały całą ulicę. Nam udało się zająć najlepsze miejsca. Wykład profesora nosił tytuł „Rozum w języku”. W ciekawym wykładzie dowiedzieliśmy się, że myślimy w języku, język jest opakowaniem dla myśli, języki słowiańskie mają bardzo rozbudowany system przez przypadki, a przestrzeganie wyjątków jest zawsze znakiem wyższej kultury językowej, że niektórych zasad nie da się wyjaśnić. Tak już jest i koniec. Prof. Miodek z pewnością potrafi przykuć uwagę słuchaczy nie tylko treścią wykładu ale także ciekawą gestykulacją i odpowiednim modulowaniem głosu. Na zakończenie wykładu miałam ogromną przyjemność wręczyć profesorowi kwiaty i podziękować za fantastyczny wykład. Był to dla mnie ogromny zaszczyt i cieszę się, że mogłam zamienić kilka słów z najsłynniejszym znawcą języka polskiego. Ale takie sytuacje zdarzają się tylko wtedy, gdy uczestniczy się w takich wycieczkach jak nasza. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z profesorem Miodkiem.

Pełni wrażeń i podekscytowani pojechaliśmy do Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie nie tylko zwiedziliśmy uczelnie ale także uczestniczyliśmy w ćwiczeniach prowadzonych przez doktora Tomasza Piaseckiego na temat :”Zwierzęta egzotyczne w domu”. Mieliśmy okazję zawinąć sobie pytona wokół szyi, pogłaskać jaszczurkę itd. Potem było trochę czasu na to, aby coś zjeść i wracaliśmy do Sławy.

To był niestety mój ostatni wyjazd, gdyż jestem w klasie maturalnej, jednak chciałabym bardzo zachęcić wszystkich do uczestnictwa w takich wycieczkach. To inna, ciekawa forma nauki, ale także miło spędzony czas. Opiekunami naszej wyprawy byli: dyrektor Edward Boks, p. Zbigniew Buchwald, p. Iwona Chwałkowska i p Urszula Drożdżyńska, która wyjazd zorganizowała.

           Angelika Hładoń kl IV TAK

I Młodzieżowy Sejmik Wojewódzki w Zielonej Górze

 

Dnia 22.09.2014r w Sali Kolumnowej w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbył się I Młodzieżowy Sejmik Wojewódzki pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na spotkaniu tym, znaleźli się przedstawiciele 30 szkół z województwa lubuskiego, w tym dwie z powiatu wschowskiego.

Każda "drużyna" składała się z 4 osób i opiekuna, a dokładniej jednego radnego i 3 zastępców. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3LO: Izabela Jankowiak, Anna Trzciołek, Kamila Gawron i Igor Zienkiewicz wraz z nauczycielem historii p. Sławomirem Basińskim. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i wraz z upływającym czasem dyskusja prowadzona przez młodych radnych stawała się coraz bardziej ożywiona. Zdecydowanie było to ciekawe doświadczenie i dostarczyło nam wielu emocji oraz nowej wiedzy.

 

 

Jankowiak Izabela, kl. III LO

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W dniach 8-9.10.2014r., w godzinach od 8:00-11:00, odbyło się głosowanie do Samorządu Uczniowskiego, na Opiekuna SU oraz Rzecznika Praw Ucznia.

W skład komisji wyborczej wchodzili: Kasia Żarczyńska, Aleksandra Buchwald, Beata Błaszczak i Waldek Górny.

Głosy mogli oddawać uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji szkolnej.

Łącznie głos oddało 187 osób co stanowi 66% uprawnionych do głosowania.

Do prezydium Samorządu Uczniowskiego weszli:

-Krzysztof Kunke

-Rafał Szmigielski

-Eryk Marciniak

-Kinga Drożdżyńśka.

Opiekunem został Sławomir Basiński, a Rzecznikiem Praw Ucznia Marcin Rosler.

 

Gratulujemy i życzymy udanej kadencji.

 

                                                                                                            Kasia Żarczyńska i Beata Błaszczak
kl. I LO

 

 

Święto Edukacji

 

W dniu 13 października br. w naszej szkole obchodziliśmy Święto Edukacji.

Klasy: 2LO, 3LO, 2TH  i 2TŻiUG pod okiem niezawodnych nauczycieli polonistów przygotowały program, na który składały się dowcipne skecze i piosenki. Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili nam, że jak chcą - to potrafią! Serdecznie dziękujemy!

21 marca br. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa I TH zorganizowała konkursy na "wiosenną kanapkę" oraz najlepiej przebraną klasę.

W konkursie "kulinarnym" udział wzięły reprezentacje dziewięciu klas:1LO, 2 LO, 3 LO, 1 TŻiUG, 2 TAK, 3 TAK, IV TŻ, I ZWA i IZWB.

Jury w składzie: Magdalena Filipek, Iwona Chwałkowska, Sławomir Basiński, Radosław Puton i Joanna Bączkiewicz oceniało wygląd kanapek oraz walory smakowe. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęli Przemysław Kiciński i Bastian Skrzyczyński z klasy I ZWA

II miejsce zajęły Marta Kowalczuk, Małgosia Frąk i Sandra Wojciechowska z klasy III LO

III miejsce zajęli Kasia Wąsiak, Maja Klisz i Marek Majorczyk z klasy III TAK

Kanapki były piękne i smaczne!

W drugim konkursie na najlepiej przebraną klasę udział wzięły I LO, I TH , I TŻiUG i III TAK. Jury w składzie dyr. Edward Boks, Joanna Swędrak, Magdalena Kaczmarska, Małgorzata Rosler, Dominika Poprawska i Krystian Augustyniak oceniało pomysłowość klas oraz ilość przebranych uczniów.

I miejsce - biwak w Tarnowie Jeziernym - przypadło klasie I LO

II miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasy I TŻiUG oraz I TH

III miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasa III TAK

Serdecznie dziękujemy klasie I TH za zorganizowanie konkursów, a wszystkim uczestnikom za udział!!!

Małgorzata Rosler