Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

Artykuły polecane

Zajęcia praktyczne klasy 1 TŻ

 

Pierwsze nasze zajęcia praktyczne  odbyły się 13 września 2016 r.

 

Nie mieliśmy jeszcze wtedy doświadczenia oraz badań lekarskich, więc zrobiliśmy tylko tosty z masełkiem czosnkowym i sałatkę grecką. Na kolejnych zajęciach bardziej się poznaliśmy i czuliśmy pewniejszą rękę do przyprawiania potraw. Idzie nam coraz lepiej i bardzo nam się podobają praktyki z panią Chwałkowską. Następnymi daniami były sałatki: jarzynowa i gyros, zupy: rosół i ogórkową, pizza, potrawka z kurczakiem, makaron z dynią oraz ciasto drożdżowe i ciasteczka z jabłkiem. W kuchni czujemy się coraz pewniej. Przygotowane przez nas potrawy degustujemy i bardzo nam smakują co potwierdza pani Chwałkowska i nasze rodziny. 

Kornelia Wąsiak, Martyna Matuszek, Wiktoria Kędziora

 

 

Agro Show

W niedzielę 25.09.2016 uczniowie ZSP (klasa 3 TA i przedstawiciele klasy 2 ZW)  udali się do Bednar, na największą wystawę sprzętu rolniczego Agro Show. Mieliśmy okazję zobaczyć bardzo nowoczesny park maszynowy oraz nowe technologie dotyczące nowoczesnego rolnictwa. Wycieczka była bardzo udana, a dzięki niej jesteśmy na bieżąco z nowinkami technicznymi w rolnictwie.

 

                                                                                                                                Oliwia Jaworska

 

 

Matura próbna

 

22 listopada br. egzaminem z języka polskiego, rozpoczęła się tegoroczna edycja matury próbnej z Operonem.

 

23 listopada maturzyści piszą matematykę, a dzień poźniej języki obce. W naszej szkole są to: język angielski i język niemiecki. Do próbnej matury przystąpiło 20 uczniów liceum i 16 technikum, którzy w atmosferze zbliżonej do tej panującej w maju, mają zpoznać się z procedurami maturalnymi oraz zadaniami egzaminacyjnymi.

 

Życzymy jak najlepszych wyników!

Małgorzata Rosler

 

Idą święta

 

W Mikołajki w Pałacyku Myśliwskim w Tarnowie Jeziernym zapachniało Bożym Narodzeniem.

A wszystko za sprawą aromatu pieczonych przez klasę I TŻiUG  pierników.  Udało nam się upiec 9 blach pierników, z których część przeznaczymy na klasową wigilię. Nie dość, że pierniki były smaczne to na dodatek dużo frajdy  zapewniło nam ich zdobienie.  Za tydzień zamierzamy ponowić  temat i napiec jak najwięcej pierników na cele charytatywne – m.in. żeby wspomóc akcję Caritasu „I ty możesz zostać św. Mikołajem” , którą organizują szkolne koła Caritas w naszej szkole oraz Sławskim Gimnazjum.

Wiktoria Kędziora i Kornelia Wąsiak

 

Mikołajkowa akcja oddawania krwi

W dniu 06.12.2016 po raz kolejny przeprowadzona została akcja honorowego Krwiodawstwa, co tradycyjnie wpisane jest w harmonogram działań naszej szkoły.

Od godziny 9.00 pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa rejestrowali potencjalnych dawców, do godziny 12.00 oddawało krew 21 osób, z czego otrzymano 9450 ml tego cennego płynu. Akcja przebiegła bardzo sprawnie. Cieszymy się, że mimo iż chętnych kandydatów było nieco więcej, to jednak Sława jest środowiskiem dynamicznego rozwoju kultury zdrowego stylu życia.

Jesteśmy dumni z naszej szkolnej młodzieży, ofiarującej zarówno krew jak i pomoc w organizacji.

 

                                                                                                                                             Lidia Szumska

 

Słodki poczęstunek  uczniów ZSP w Sławie

 

W dniu 16 grudnia br. uczennice klas Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Sławie wraz z opiekunami,

odwiedziły Urząd Miasta oraz  szkoły i instytucje współpracujące z naszą szkołą. Oprócz życzeń świątecznych, przekazywały słodki upominek  - pierniczki , które zostały upieczone na zajęciach praktycznych przez klasy w/w technikum.

 

 

 

Rocznica agresji sowieckiej

 

W dniu 16 września klasy 1 TL i 1 TŻiUG z wychowawcami wzięły udział w uroczystościach upamiętniających 77 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Związku Sybiraków, władz gminnych, służb mundurowych oraz uczniowie sławskich szkół. Wysłuchaliśmy programu przygotowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową w Sławie oraz wzięliśmy udział w Apelu Sybiraków. Na zakończenie wszystkie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

 

Małgorzata Rosler

 

 

Filharmonia pt.

 

Dnia 23.11.2016 roku w naszej szkole odbył się koncert poezii śpiewanej w wykonaniu artystów z Lubuskiego Biura Koncertowego pod nazwą "Ocalić od zapomnienia".

 

Muzycy grali na  flecie, fagocie i gitarze. Zaprezentowali nam następujące utwory :
Marek Grechuta- "Dni, których nie znamy"
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska-"Ja"
Ewa Demarczyk-"Rebeka"
Magda Umer-"Koncert Jesienny"
Stanisław Sojka-"Tolerancja" 
Robert Kasprzycki-"Niebo do wynajęcia" Itd.
Prowadząca  - Pani Małgorzata, przybliżyła nam historie powstawania tych utworów. 

Uczniom bardzo się podobało i czekają na kolejne koncerty!

 

Konstancja Derdzikowska i Weronika Wiktorowicz

 

Pluszowy Miś 2016

 

W dniu 28 listopada br. odbyła się w naszej szkole kolejna akcja pod hasłem "Młodzież ZSP w Sławie czyta dzieciom".

 

Jak co roku, z okazji Święta Pluszowego Misia, zaprosiliśmy dzieci z klasy pierwszej PSP w Sławie do naszej szkoły. W świetlicy szkolnej,  uczennice kl.  3 LO: Oliwia Klecha, Natalia Jaworska, Klaudia Krzyżanowska oraz Paulina Chudak czytały naszym małym "sąsiadom" książkę Barbary Gawryluk "Dżok legenda o psiej wierności".  Czytanie urozmaicały pytania do dzieci oraz ćwiczenia gimnastyczne.  Na zakończenie dziewczęta obdarowały naszych gości przygotowanymi specjalnie na tę okazję zakładkami do książek oraz poczęstowały  cukierkami.

Spotkanie zorganizowane zostało dzięki współpracy nauczycieli bibliotekarzy z obu szkół : Eleonory Mazur oraz Małgorzaty Rosler.

 

Małgorzata Rosler

 

Pierwszoklasiści jadą do Wrocławia

 

28 października br. grupa 52 uczniów uczestniczyła w zorganizowanej przez panią Urszulę Drożdżyńską wycieczce dydaktycznej do Europejskiej Stolicy Kultury.

 

Gdy dojechaliśmy do Wrocławia, zaczęliśmy od zwiedzania pięknego dworca PKP, potem zobaczyliśmy jak może wyglądać nowoczesny budynek teatru Capitol [wierzę , że się kiedyś tam wybierzemy]. Dalej szliśmy ulicą Świdnicką i poznawaliśmy historie związane z Operą Wrocławska i Starym Miastem. Pierwszoklasiści z panią Drożdżyńską zwiedzali Stare Miasto, reszta pod opieką pozostałych opiekunów udała się do Galerii Dominikańskiej, gdzie mieliśmy czas na posiłek i drobne zakupy. Na wycieczce we Wrocławiu odwiedziliśmy Wrocławski Teatr Komedia i to było główną atrakcją wyjazdu. O godzinie 20 rozpoczął się wspaniały spektakl pt. ,,Edukacja Rity". W całym przedstawianiu występują dwie osoby: Rita (Magdalena Margulewicz), która studiuje na uniwersytecie otwartym, szukając sensu życia wśród książek, oraz profesor literatury Frank (Wojciech Dąbrowski), który bardzo często popija whisky ze swojego ulubionego kolorowego kubka. 26-letnia kobieta, pracuje jako fryzjerka. Jest zmęczona życiem u boku swojego męża, któremu cały czas musi usługiwać. Rozpoczyna studia, aby zdobyć wykształcenie i spotyka cenionego profesora Frank'a. Prowadzi z nim długie dyskusje, w których profesor pokazuje Ricie jaka jest wartościowa. Spektakl pokazuje przemianę bohaterki, która na początku ma czarne, lekko upięte włosy oraz rzucającą się w oczy opaskę i nieco wyzywający strój. Jest zabawna, ambitna, a na początku nawet  nieco wulgarna. Magdalena Margulewicz świetnie zagrała postać Rity zmieniając w trakcie spektaklu  barwę głosu, sposób poruszania się oraz mimikę twarzy. Bohaterka sztuki jest zdeterminowana, co ukazuje słowami "chcę wiedzieć wszystko". Wojciech Dąbrowski świetnie ukazał postać profesora, niespełnionego poety, którego wierszy prosty człowiek nie zrozumie. Widz jest świadkiem jak między Ritą, a profesorem Frankiem powoli rodzi się uczucie. Całość  sztuki uczy nas, że na naukę nigdy nie jest za późno i warto poszerzać swoje horyzonty. Bardzo podobała mi się ta komedia, która jednocześnie bawi, ale też poucza. Myślę, że dzięki niej polubiłam teatr(była to moja pierwsza wizyta w teatrze)  i częściej będę uczestniczyła w tego rodzaju wycieczkach.                                     

Sara Wyszomierska, klasa  ITL

 

21 marca br. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa I TH zorganizowała konkursy na "wiosenną kanapkę" oraz najlepiej przebraną klasę.

W konkursie "kulinarnym" udział wzięły reprezentacje dziewięciu klas:1LO, 2 LO, 3 LO, 1 TŻiUG, 2 TAK, 3 TAK, IV TŻ, I ZWA i IZWB.

Jury w składzie: Magdalena Filipek, Iwona Chwałkowska, Sławomir Basiński, Radosław Puton i Joanna Bączkiewicz oceniało wygląd kanapek oraz walory smakowe. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęli Przemysław Kiciński i Bastian Skrzyczyński z klasy I ZWA

II miejsce zajęły Marta Kowalczuk, Małgosia Frąk i Sandra Wojciechowska z klasy III LO

III miejsce zajęli Kasia Wąsiak, Maja Klisz i Marek Majorczyk z klasy III TAK

Kanapki były piękne i smaczne!

W drugim konkursie na najlepiej przebraną klasę udział wzięły I LO, I TH , I TŻiUG i III TAK. Jury w składzie dyr. Edward Boks, Joanna Swędrak, Magdalena Kaczmarska, Małgorzata Rosler, Dominika Poprawska i Krystian Augustyniak oceniało pomysłowość klas oraz ilość przebranych uczniów.

I miejsce - biwak w Tarnowie Jeziernym - przypadło klasie I LO

II miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasy I TŻiUG oraz I TH

III miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasa III TAK

Serdecznie dziękujemy klasie I TH za zorganizowanie konkursów, a wszystkim uczestnikom za udział!!!

Małgorzata Rosler