Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Artykuły polecane

I Młodzieżowy Sejmik Wojewódzki w Zielonej Górze

 

Dnia 22.09.2014r w Sali Kolumnowej w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbył się I Młodzieżowy Sejmik Wojewódzki pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na spotkaniu tym, znaleźli się przedstawiciele 30 szkół z województwa lubuskiego, w tym dwie z powiatu wschowskiego.

Każda "drużyna" składała się z 4 osób i opiekuna, a dokładniej jednego radnego i 3 zastępców. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3LO: Izabela Jankowiak, Anna Trzciołek, Kamila Gawron i Igor Zienkiewicz wraz z nauczycielem historii p. Sławomirem Basińskim. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i wraz z upływającym czasem dyskusja prowadzona przez młodych radnych stawała się coraz bardziej ożywiona. Zdecydowanie było to ciekawe doświadczenie i dostarczyło nam wielu emocji oraz nowej wiedzy.

 

 

Jankowiak Izabela, kl. III LO

Festiwal Nauki we Wrocławiu

 

Dnia 22 września br. o godzinie 8:00, uczniowie z kilku klas naszej szkoły, wybrali się na XVII Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu. Naszymi opiekunami byli: pani Joanna Adamczewska, pani Joanna Swędrak oraz pan Marcin Rosler. Po miłej podróży dotarliśmy na miejsce.

Główny temat wykładów, w jakich uczestniczyliśmy, dotyczył medycyny, a miejscem po jakim się poruszaliśmy, był Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Pierwszym punktem naszej przygody był wykład, który odbywał się w Zakładzie Medycyny Sądowej. Poprowadził go dla nas lek. Marcin Gęsicki. Przedstawiając prezentację multimedialną, przybliżył nam fakty dotyczące prowadzenia śledztwa przez jednostki do tego wyznaczone. Dowiedzieliśmy się, jakie występują rodzaje broni, w  jaki sposób ustala się czas zgonu oraz jakie dziedziny nauki powiązane są z etapem oględzin. Pan Marcin Gęsicki przedstawił nam także poprzez zdjęcia różne przykłady zgonów oraz jak wyglada i na czym polega praca policji w czasie oględzin. Każdy pokazywany slajd opatrzony był bogatym komentarzem, a przy okazji rozpoczynała się pogadanka wśród uczestników wykładu na dany temat .

Kolejnym punktem zaczepienia była wizyta w muzeum w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Dzięki niemu można było z bliska zaobserwować anatomię człowieka. Ilość i rodzaj  spreparowanych części ciała człowieka przyprawiał nas o zawrót głowy.

Po tej, jakże ciekawej wizycie, przeszliśmy do budynków Politechniki Wrocławskiej, w której odbywały się wystawy i zajęcia związane z robotyką, optyką i architekturą krajobrazu.

Tradycyjnie, po zrealizowaniu poszczególnych punktów programu, przyszła chwila na tzw. „czas wolny”. Spędziliśmy go w olbrzymim centrum handlowym „Pasaż Grunwaldzki”. O godzinie 16:00 nastąpiła zbiórka uczestników przy wyjściu z budynku, by przejść do autokaru i bezpiecznie wrócić do domu.

Nikt z nas nie żałował tego wyjazdu, a każdy wyniósł z niego jakąś cząstkę wiedzy, która może kiedyś się przydać.

Maja Klisz kl. IV TAK

Dolnośląski Festiwal Nauki

 

Dnia 18 września br. grupa uczniów z ZSP w Sławie wyjechała już kolejny raz na Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Ścieżki rozumu”. Od wielu lat uczelnie wrocławskie przygotowują przegląd najciekawszych działań, osiągnięć nauki, spotkań z pracownikami naukowymi i prezentację różnych doświadczeń. Wszystkie te zajęcia odkrywają nam tajniki nauk ścisłych i dlatego co roku chętnie bierzemy udział w DFN.

Po przyjeździe do Wrocławia bagaże pozostawiliśmy w naszym ulubionym hostelu „Absynt” i udaliśmy się do Auli Leopoldina w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Tu miała miejsce bowiem uroczysta inauguracja tegorocznego Festiwalu Nauki, której dokonał dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr i prezydent Wrocławia Rafał Dudkiewicz. Siedząc w tej pięknej sali wysłuchaliśmy pierwszego wykładu „Od tabliczki do tabletu”, który wygłosił prof. Krzysztof Migoń. Swoje rozważania o książce zakończył stwierdzeniem, że „nie wiemy jakie będą konsekwencje funkcjonowania książki i formy elektronicznej tekstów w internecie”. Po wykładzie udaliśmy się na Rynek Wrocławski, gdzie ułani w strojach wojskowych z czasów I wojny światowej zaprezentowali pokaz musztry wojskowej. To było interesujące widowisko, a do naszej grupy, wyraźnie zainteresowanej, podszedł dziennikarz radia RMFM i przed godziną 17 cała Polska miała okazję usłyszeć wypowiedzi Krystiana Kozłowskiego, Rafała Szmigielskiego i pani Urszuli Drożdżyńskiej.

Następnie pojechaliśmy tramwajem na ul. Powstańców Śl. 95, gdzie stoi najwyższy budynek w Polsce- Sky Tower. Z punktu widokowego tego wieżowca podziwialiśmy piękny Wrocław. Spragnieni dodatkowych wrażeń udaliśmy się po kolacji do strefy kibica na Rynku i oglądaliśmy wspólnie mecz siatkówki Polska-Rosja. To trzeba było przeżyć i zobaczyć!

Kolejnego dnia już o 8:50 staliśmy jako pierwsi przed gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, czekając na wykład prof. Jana Miodka. Tłumy gimnazjalistów i licealistów zalegały całą ulicę. Nam udało się zająć najlepsze miejsca. Wykład profesora nosił tytuł „Rozum w języku”. W ciekawym wykładzie dowiedzieliśmy się, że myślimy w języku, język jest opakowaniem dla myśli, języki słowiańskie mają bardzo rozbudowany system przez przypadki, a przestrzeganie wyjątków jest zawsze znakiem wyższej kultury językowej, że niektórych zasad nie da się wyjaśnić. Tak już jest i koniec. Prof. Miodek z pewnością potrafi przykuć uwagę słuchaczy nie tylko treścią wykładu ale także ciekawą gestykulacją i odpowiednim modulowaniem głosu. Na zakończenie wykładu miałam ogromną przyjemność wręczyć profesorowi kwiaty i podziękować za fantastyczny wykład. Był to dla mnie ogromny zaszczyt i cieszę się, że mogłam zamienić kilka słów z najsłynniejszym znawcą języka polskiego. Ale takie sytuacje zdarzają się tylko wtedy, gdy uczestniczy się w takich wycieczkach jak nasza. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z profesorem Miodkiem.

Pełni wrażeń i podekscytowani pojechaliśmy do Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie nie tylko zwiedziliśmy uczelnie ale także uczestniczyliśmy w ćwiczeniach prowadzonych przez doktora Tomasza Piaseckiego na temat :”Zwierzęta egzotyczne w domu”. Mieliśmy okazję zawinąć sobie pytona wokół szyi, pogłaskać jaszczurkę itd. Potem było trochę czasu na to, aby coś zjeść i wracaliśmy do Sławy.

To był niestety mój ostatni wyjazd, gdyż jestem w klasie maturalnej, jednak chciałabym bardzo zachęcić wszystkich do uczestnictwa w takich wycieczkach. To inna, ciekawa forma nauki, ale także miło spędzony czas. Opiekunami naszej wyprawy byli: dyrektor Edward Boks, p. Zbigniew Buchwald, p. Iwona Chwałkowska i p Urszula Drożdżyńska, która wyjazd zorganizowała.

           Angelika Hładoń kl IV TAK

21 marca br. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa I TH zorganizowała konkursy na "wiosenną kanapkę" oraz najlepiej przebraną klasę.

W konkursie "kulinarnym" udział wzięły reprezentacje dziewięciu klas:1LO, 2 LO, 3 LO, 1 TŻiUG, 2 TAK, 3 TAK, IV TŻ, I ZWA i IZWB.

Jury w składzie: Magdalena Filipek, Iwona Chwałkowska, Sławomir Basiński, Radosław Puton i Joanna Bączkiewicz oceniało wygląd kanapek oraz walory smakowe. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęli Przemysław Kiciński i Bastian Skrzyczyński z klasy I ZWA

II miejsce zajęły Marta Kowalczuk, Małgosia Frąk i Sandra Wojciechowska z klasy III LO

III miejsce zajęli Kasia Wąsiak, Maja Klisz i Marek Majorczyk z klasy III TAK

Kanapki były piękne i smaczne!

W drugim konkursie na najlepiej przebraną klasę udział wzięły I LO, I TH , I TŻiUG i III TAK. Jury w składzie dyr. Edward Boks, Joanna Swędrak, Magdalena Kaczmarska, Małgorzata Rosler, Dominika Poprawska i Krystian Augustyniak oceniało pomysłowość klas oraz ilość przebranych uczniów.

I miejsce - biwak w Tarnowie Jeziernym - przypadło klasie I LO

II miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasy I TŻiUG oraz I TH

III miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasa III TAK

Serdecznie dziękujemy klasie I TH za zorganizowanie konkursów, a wszystkim uczestnikom za udział!!!

Małgorzata Rosler