Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

 

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ DRZWI OTWARTYCH SZKOŁY

25 KWIETNIA 2017 r. od godz. 9.00 do 13.00

Artykuły polecane

Idą święta

 

W Mikołajki w Pałacyku Myśliwskim w Tarnowie Jeziernym zapachniało Bożym Narodzeniem.

A wszystko za sprawą aromatu pieczonych przez klasę I TŻiUG  pierników.  Udało nam się upiec 9 blach pierników, z których część przeznaczymy na klasową wigilię. Nie dość, że pierniki były smaczne to na dodatek dużo frajdy  zapewniło nam ich zdobienie.  Za tydzień zamierzamy ponowić  temat i napiec jak najwięcej pierników na cele charytatywne – m.in. żeby wspomóc akcję Caritasu „I ty możesz zostać św. Mikołajem” , którą organizują szkolne koła Caritas w naszej szkole oraz Sławskim Gimnazjum.

Wiktoria Kędziora i Kornelia Wąsiak

 

Wybory do Samorządu Szkolnego

 

W dniach 25-26 stycznia br. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Szkolnego.

 

Oto wyniki wyborów do Samorządu Szkolnego:

1. Drgas Mateusz 63 głosów

2. Baranowska Sandra 31 głosów

3. Kaczor Klaudia 25 głosów

4. Górny Sławomir 24 głosów

Głosowało 98 osób, frekwencja wyniosła 47%

Opiekunem Samorządu Szkolnego został p. Sławomir Basiński, który uzyskał 23 głosów.  

 

Serdecznie gratulujemy!!

 

Pokaz WOPR dla młodzieży

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku dla uczniów, którzy niebawem zaczynają ferie zimowe, został przygotowany specjalny pokaz ratowniczy.

 

Przy plaży głównej SCKiW jednostki OSP w Sławie wraz z WOPR ćwiczyły akcję ratowniczą na zamarzniętym jeziorze. Zadaniem ratowników było w jak najkrótszym czasie bezpiecznie wyciągnąć z lodowatej wody poszkodowanego. Strażacy wraz z WOPR-owcami na kilka możliwych sposobów zaprezentowali sposób udzielenia pomocy. Wykorzystali do tego m.in. drabinę, sanie lodowe, linę oraz pasy. Już w najbliższy poniedziałek rozpoczynają się ferie w naszym województwie, zamarznięte jezioro kusi najmłodszych. Ratownicy odradzali korzystanie z akwenów, a także przypomnieli zasady, jakimi należy się kierować na wypadek zagrożenia.

Stella Dodot
Wizyta w stajni

 

Na ostatnich zajęciach praktycznych klasa technikum agrobiznesu odwiedziła stajnię sportową Jarosława Skrzyczyńskiego  w Krzepielowie. 

 

Uczniowie zwiedzili ośrodek  wyposażony w stajnię na 35 koni, krytą halę o wymiarach 25m na 55m oraz plac zewnętrzny. Mieli okazję przyglądać się codziennej pracy jak i treningom koni.  Oprócz tego nie zabrakło elementów ćwiczeniowych i nie mówię tu o jeździe konnej, ale o codziennej  obsłudze ciągnika, czyli umiejętności wymaganych na  na egzaminie zawodowym.

 

Joanna Adamczewska

 

Spotkanie z Sybirakami

 

Dnia 14 września br. odbyło się w naszej szkole  spotkanie z Sybirakami:

 

p. Renią Bugaj i p. Franciszkiem Klichem oraz p. Alfredem Roslerem. Zaproszeni goście są autorami książki pod tutułem "Z Kresów do.. Sławy".   Opisuje ona  wojenne losy mieszkańców Kresów, obecnych obywateli  naszego miasta, którzy zostali wywiezieni na Sybir w czasie ll wojny światowej. Historie, które poruszyły serca uczniów uświadomiły im,  jak ciężkie było życie  naszych przodków. Pan Alfred Rosler zachęcał nas do przeczytania tej historii oraz zapoznanie się z dziejami  naszych rodzin. Spotkanie było bardzo wzruszające. 

                       

    Konstancja Derdzikowska, Weronika Wiktorowicz
Zajęcia praktyczne klasy 1 TŻ

 

Pierwsze nasze zajęcia praktyczne  odbyły się 13 września 2016 r.

 

Nie mieliśmy jeszcze wtedy doświadczenia oraz badań lekarskich, więc zrobiliśmy tylko tosty z masełkiem czosnkowym i sałatkę grecką. Na kolejnych zajęciach bardziej się poznaliśmy i czuliśmy pewniejszą rękę do przyprawiania potraw. Idzie nam coraz lepiej i bardzo nam się podobają praktyki z panią Chwałkowską. Następnymi daniami były sałatki: jarzynowa i gyros, zupy: rosół i ogórkową, pizza, potrawka z kurczakiem, makaron z dynią oraz ciasto drożdżowe i ciasteczka z jabłkiem. W kuchni czujemy się coraz pewniej. Przygotowane przez nas potrawy degustujemy i bardzo nam smakują co potwierdza pani Chwałkowska i nasze rodziny. 

Kornelia Wąsiak, Martyna Matuszek, Wiktoria Kędziora

 

 

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

 

14 grudnia br. w Gorzowie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów, tegorocznym Stypendystom Prezesa Rady Ministrów.

 

Spotkanie  stypendystów z wojewodą - p. Władysławem Dajczakiem oraz Lubuską Kurator Oświaty - p. Ewą Rawą odbyło się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie reprezentowało dwoje uczniów: Patrycja Suchorska z klasy 3 LO oraz Krystian Kozłowski z klasy 4 TH.

Stypendium to jest przyznawane każdego roku, najlepszym uczniom liceów i techników.

Serdecznie gratulujemy!

 

Małgorzata Rosler

 

Kiermasz bożonarodzeniowy

 

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Zbliża się również czas, w którym stroimy nasze domy, ulice miast, miasteczek i wsie.  W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych 5 grudnia uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele mogli poczuć magię zbliżających się świąt uczestnicząc w kiermaszu.  Były pachnące jodłą, piernikami i suszoną pomarańczą wianki na drzwi. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem za co serdecznie dziękujemy.

 

 

Zajecia w Sulechowie

 

W dniu 22 marca br. klasa mundurowa po raz kolejny uczestniczyła w zajęciach z przysposobienia wojskowego w 5. Lubuskim Pułku Artylerii w Sulechowie.

 

Tym razem żołnierze 4.dywizjonu atylerii szkolili naszych logistyków w zakresie musztry, terenoznawstwa i łączności.

 

Ważne spotkanie

 

Niemal dwa dni przed rocznicą wyzwolenia obozu w Oświęcimiu (27 stycznia 1945), w środę 25 stycznia br. na lekcję języka polskiego w klasie trzeciej Zasadniczej Szkoły Zawodowej (IIIZWa, IIIZWb) pani Urszula Drożdżyńska zaprosiła niezwykłego gościa.

 

Pan Józef Wojciech jest synem więźnia obozu w Oświęcimiu. W czasie II wojny jego ojciec - Paweł Wojciech trafił do obozu, podobnie jak wielu Polaków za działalność patriotyczną. Tylko trzech mieszkańców gminy Wijewo spośród 15 skazanych (z Fortu 7 w Poznaniu) na Oświęcim, przeżyło obóz i wróciło do domu. Byli to: Stanisław Zielnica, Paweł Wojciech i Stanisław Mirecki. Pan Józef Wojciech nie tylko przywiózł zachowane do dziś pamiątki; listy ojca z obozu pisane do żony i pasiak oświęcimski, którego widok bardzo nas poruszył, ale także nagranie opowieści ojca o długiej drodze do domu, oraz dwa zdjęcia z okresu wojny.

W drugiej części spotkania poznaliśmy historię matki pana Józefa Wojciecha-Marii, która została uhonorowana medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" za pomoc Żydówce ocalałej z "marszu śmierci". Zimą 1945 w Spokojnej Niemcy rostrzelali 20 kobiet. Ocalała kobieta to Waleria Strauss z Pragii, którą strzał zranił w boczną część twarzy, dlatego przeżyła. Szukając pomocy ocalała kobieta dotarła do Wijewa, gdzie zapukała do drzwi pani Marii Wojciech. Mąż Pani Marii Wojciech był wówczas w Oświęcimiu a ona z trojgiem dzieci, zajęła się kobietą dla której zorganizowano dalszą pomoc. Ocalona Żydówka przeżyła wojnę i postanowiła odszukać ludzi, którzy jej pomogli.Ta niezwykła historia zainteresowała nas i obiecaliśmy, że z panem Józefem Wojciechem spotkamy się ponownie w naszej szkole. Nie wszyscy bowiem zdążyli obejrzeć przywiezione ze sobą pamiątki i zapytać o wiele spraw. To była ciekawa lekcja historii, patriotyzmu i uświadomiła nam, że wielcy ludzie żyli i żyją wokół nas.

Joanna Miller, ITL

 

Wycieczka szkolna do Poznania

 

13 grudnia br. odbyła się szkolna wycieczka do Poznania. Punktem głównym, w związku z "Rokiem Sienkiewiczowskim", było zwiedzanie Muzeum im. Henryka Sienkiewicza na poznańskim Starym Rynku.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1905 roku za "wybitne osiągnięcia w twórczości epickiej." Sienkiewicz miał trzy żony, z pierwszego małżeństwa- dwójkę dzieci (Henryka Józefa oraz Jadwigę Marię). Małżeństwo trwało krótko, gdyż żona zmarła na gruźlicę. Każda z jego żon miała na imię Maria. Każda powieść pisarza najpierw publikowana była w gazetach w formie odcinków. Wielką popularność i nadzwyczajny odbiór społeczny przyniosła trylogia powieści ("Ogniem i mieczem" 1884r., "Potop" 1886 r., "Pan Wołodyjowski" 1888 r.) Jego powieść "Quo vadis" od momentu ukazania się pierwszego wydania w 1896 roku została przetłumaczona na 57 języków (w tym japoński, arabski, koreański). W 1900 roku wydał "Krzyżaków", powieść pisał przez 4 lata. W tym roku pisarz również ochodził jubileusz 25-lecia pracy twórczej. Dzięki  zaangażowaniu całego społczeństwa, od narodu otrzymał majątek ziemski w Oblęgorku, gdzie utworzył dom dziecka. W  1912 roku wydał książkę w całkiem innym stylu- dla młodziezy pt. "W pustyni i w puszczy". Sienkiewicz dużą popularność uzyskał przez relację z podróży z dalekich krajów np. Ameryki. Opisy ich życia przesyłał do Polski, gdzie były publikowane w gazetach. Ludzie bardzo chętnie je czytali. Ostatnią jednak powieścią w 1914 roku były "Legiony", które nie zostały dokończone.

Odwiedziliśmy także Muzeum Archeologiczne, a  zakończyliśmy nasz pobyt w stolicy Wielkopolski w Starym Browarze - centrum handlowym oraz kulturalnym.

 

Oliwia Jaworska kl. 3 TA

 

 

 

 

 

 

1 września 2016 r.

 

 

1 września br. mszą św. w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

 

Tradycyjnie już, uczniowie i nauczyciele wzięli  udział  w uroczystości  pod Kamieniem Pamięci, w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się na placu apelowym. Pan dyrektor - Edward Boks serdecznie powiatał młodzież, szczególnie ciepło  "pierwszaków" z klas: Technikum Żywienia i Uslug Gastronomicznych, Technikum Logistycznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Młodzież złożyła ślubowanie i stała się tym samym częścią naszej szkolnej społeczności.

Małgorzata Rosler

 

 

21 marca br. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa I TH zorganizowała konkursy na "wiosenną kanapkę" oraz najlepiej przebraną klasę.

W konkursie "kulinarnym" udział wzięły reprezentacje dziewięciu klas:1LO, 2 LO, 3 LO, 1 TŻiUG, 2 TAK, 3 TAK, IV TŻ, I ZWA i IZWB.

Jury w składzie: Magdalena Filipek, Iwona Chwałkowska, Sławomir Basiński, Radosław Puton i Joanna Bączkiewicz oceniało wygląd kanapek oraz walory smakowe. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęli Przemysław Kiciński i Bastian Skrzyczyński z klasy I ZWA

II miejsce zajęły Marta Kowalczuk, Małgosia Frąk i Sandra Wojciechowska z klasy III LO

III miejsce zajęli Kasia Wąsiak, Maja Klisz i Marek Majorczyk z klasy III TAK

Kanapki były piękne i smaczne!

W drugim konkursie na najlepiej przebraną klasę udział wzięły I LO, I TH , I TŻiUG i III TAK. Jury w składzie dyr. Edward Boks, Joanna Swędrak, Magdalena Kaczmarska, Małgorzata Rosler, Dominika Poprawska i Krystian Augustyniak oceniało pomysłowość klas oraz ilość przebranych uczniów.

I miejsce - biwak w Tarnowie Jeziernym - przypadło klasie I LO

II miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasy I TŻiUG oraz I TH

III miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasa III TAK

Serdecznie dziękujemy klasie I TH za zorganizowanie konkursów, a wszystkim uczestnikom za udział!!!

Małgorzata Rosler