Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

Artykuły polecane

Matura 2015

 

W dniu 4 maja br. absolwenci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie rozpoczęli egzaminem z języka polskiego tegoroczną maturę.

Jutro przed maturzystami matematyka, w środę język angielski. Sesja maturalna w naszej szkole potrwa do 19 maja.

Wszystkim maturzystom życzymy  powodzenia!

Małgorzata Rosler

Wycieczka LOP

 

Dnia 15 maja br. odbyła się integracyjna wycieczka szkolnych grup Ligi Ochrony Przyrody. Organizatorem wycieczki był Urząd Miejski w Sławie oraz pan Alfred Rösler - prezes gminnego koła LOP.
Z naszej szkoły pojechało 6 osób - wszystkie z klasy III technikum architektury krajobrazu. Zwiedziliśmy Zamek w Kórniku, następnie Arboretum Kórnickie, gdzie podziwiać mogliśmy wiele wspaniałych gatunków roślin ozdobnych, m.in. piękne azalie, rododendrony i magnolie. Później przejechaliśmy do Rogalina, aby odbyć 5 km spacer po urokliwym Parku Krajobrazowym. Po wędrówce udaliśmy się na obiad do szkoły w Rogalinku. W następnej kolejności przejechaliśmy do Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fidlera. Na zakończenie wycieczki nasz opiekun - Pan Marcin Rösler zaprowadził nas nad Wartę,tam  pożegnaliśmy piękne krajobrazy i około 20.00 dojechaliśmy do Sławy. Szkoda, że takie wycieczki odbywają się tylko raz do roku.


Andżelika Oskwarek i Martyna Anuszkiewicz III TAK

Zajęcia w Sulechowie

 

17 kwietnia 2015 r. uczniowie klasy III Technikum Architektury Krajobrazu wraz z opiekunem uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Sulechowie - Instytut Zarządzania i Inżynierii Rolnej.

Czas, który uczniowie poświęcili na konferencję był naprawdę owocnie wykorzystany.  Uczestniczyli w wykładzie na temat „Rośliny ozdobne w terenie zieleni”, który bardzo ciekawie przedstawiła  pani prof. Anna Lisiecka.  Następnie młodzież wyruszyła na zajęcia warsztatowe między innymi w laboratoriach mikrobiologii, chemicznym i pracowni In vitro. Zwiedzali również  szkółkę  i wyposażenie Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych, mieli również okazję oglądać wypiek chleba na linii technologicznej. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy z zakresu kształtowania terenów zieleni.
Spośród wszystkich uczestników, a było ich ok. 70, nasza uczennica Kinga Drożdżyńska zdobyła największą liczbę punktów i otrzymała nagrodę książkową. Zwieńczeniem warsztatów, była degustacja wcześniej wypieczonego chleba. Wypiek bardzo uczniom smakował.
Uczelnia w Kalsku jest to ośrodek o bazie dydaktycznej na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie techników  naszej szkoły doskonale znają ten ośrodek. Za każdym razem kiedy jesteśmy tam, robi na nas wrażenie. Jest to doskonałe miejsce do studiowania. Zapraszamy maturzystów do zapoznania się z ich ofertą.

 

Joanna Adamczewska

,,Festiwal Szkół'' we Wschowie

13 marca w Hali Sportowej I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie odbył się Festiwal Szkół i Usług Doradztwa Zawodowego zorganizowany  przez Powiatowy Urząd Pracy i Poradnię  Psychologiczną-Pedagogiczną we Wschowie. 

Wśród prezentujących swoje oferty, oprócz naszej szkoły, znalazły się wschowskie gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne ze Wschowy, Centrum Ksztalcenia Ustawicznego i Praktycznego, Cech Rzemiosł Różnych, Komenda Policji, Komenda Straży Pożarnej, Szkolny Ośrodek Wychowawczy, szkoły wyższe z Leszna i Głogowa oraz Uniwersytet Zielonogórski.

Wystawcy zapoznawali młodzież, rodziców i nauczycieli z ofertą edukacyjną oraz w atrakcyjny sposób próbowali pokazać zalety swych szkół i placówek. Mogliśmy oglądać filmy, plakaty oraz własne wyroby podane do degustacji. Atrakcją były też na pewno usługi fryzjerskie świadczone na miejscu.

My również postaraliśmy się, aby jak najefektowniej zaprezentować nasza szkołę; oprócz tradycyjnych form, takich jak plakaty i ulotki, przygotowaliśmy poczęstunek w postaci pysznych koreczków( zajęła się tym klasa TŻiUG). Atrakcją była z pewnością nasza szkolna maskotka -Krowa- w tej roli Ola  Mirecka, która z dużym poczuciem humoru prezentowała nasze kierunki techniczne. Oczywiście nie zabrakło prezentacji umiejętności naszych  ratowników wodnych; ich akcja ratownicza wyglądała spektakularnie i przyciągała uwagę wszystkich, nie tylko gimnazjalistów. Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać , jak ciekawą i przyjazną jesteśmy szkołą .

 

                                                                                       Magdalena Kaczmarska

Spotkanie z Pawłem Andersem

 

W dniu 22 kwietnia br. gościliśmy w naszej szkole p. Pawła Andersa - krajoznawcę, podróżnika i autora licznych przewodników, który przyjechał do nas z Poznania.

Tematem prelekcji było: "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w okolicach Sławy".  W trakcie spotkania z młodzieżą nasz gość przybliżył nam główne fakty i postacie powstania.Skoncentrował się jednak głównie na pamięci o powstaniu i jego poległych żołnierzach, podkreślając jak ważna dla  naszej tożsamości narodowej jest pamięć historyczna.

Małgorzata Rosler

Spektakl Teatru Forma z Białegostoku

 

20 marca gościlismy w naszej szkole aktorów Teatru Forma z Białegostoku, którzy przyjechali do nas ze spektaklem  powstałym na podstawie utworu Ferdydurke Witolda Gombrowicza.

Spektakl w ciekawej formie przedstawiły nam dwie młode aktorki tego teatru, które umiejętnie wcieliły się w kilka niełatwych, męskich ról. Ze względu na złożoną problematykę tego utworu i jego rozmiary, aktorzy ograniczyli sie do wybranych fragmentów fabuły. Przedstawiłi nam obraz szkoły widziany oczami Gombrowicza - jej schematyczność i sztuczną formę.

Myślę, że spektakl był ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów, gdyż niektórzy z nich mieli okazję wziąć w nim czynny udział- kilkoro uczniów zostało wywołanych do odpowiedzi przez aktorów-nauczycieli. I choć nie udało im się odpowiedzieć, to są w pełni usprawiedliwieni, gdyż pytania dotyczyły języka łacińskiego.

W spektaklu uczestniczyły klasy; II LO, III LO, III TAK, III TH, IV TAK i IV TH wraz nauczycielami.

Mam nadzieję, że Teatr Forma jeszcze zagości w murach naszej szkoły.

                                                                                                                                 Magdalena Kaczmarska

 

 

Wiosenna filharmonia

 

W czwartek, 5 marca br., wyjątkowo na trzeciej lekcji, gościliśmy ponownie artystów z Lubuskiego Biura Koncertowego.

Zagrane przez nich "Cztery pory roku" to najsłynniejsze dzieło mistrza, którym był Antonio Vivaldi.

Podczas przedstawienia uczniowie poznali nieco historię i twórczość muzyka, a ponieważ pogoda za oknem jeszcze nie do końca daje nam oznaki wiosny, to dzięki fragmentom utworów takich jak: "wiosna", "lato", "śpiew ptaków", czy "burze wiosenne" mogliśmy poczuć już nadchodzącą wiosnę. 

Katarzyna Żarczyńska kl. I LO

Grupa biegaczy ZSP w Sławie w Orlen Warsaw Marathon

 

Dnia 25-26.04.2015r uczniowe i nauczyciele wychowania fizycznego ZSP w Sławie wzięli udział w największej imprezie biegowej w Polsce.

W sobotę 25.04.2015r odbył się charytatywny marszobieg, który był rozgrzewką przed częścią główną narodowego biegania. W niedzielę odbył się maraton na 42 kilometry 195 metrów, w którym debiutował nauczyciel naszej szkoły Piort Kolman. Ukończył on bieg w znakomitym czasie 03.25.36 wpisując się dożywotnio do grona maratończyków. Oprócz maratonu odbył się też bieg na dystansie 10 kilometrów, w którym naszą szkołę reprezentowali uczniowie : Katarzyna Jodłowiec, Katarzyna Kępka, Adrian Ruliński, Konrad Kłos, Miłosz Michalewicz, Tomasz Walachowski i nauczyciel w-f Jarosław Moryto.

Dla wszystkich zawodników ZSP była to pierwsza tak wielka impreza biegowa, pierwsze życiówki, wspaniała atmosfera i ogromne emocje. Wszystko to sprawiło, że do domu wrócili zmęczeni, ale przede wszystkim dumni i niesamowicie szczęśliwi. Zapowiedzieli już, że to jest początek ich biegowej przygody i na pewno będą chcieli tam wrócić i poprawić wyniki.

MAMY MARATOŃCZYKA PIOTR KOLMAN-03.25.36 GRATULACJE!!!!!

 

Jarosław Moryto

21 marca br. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa I TH zorganizowała konkursy na "wiosenną kanapkę" oraz najlepiej przebraną klasę.

W konkursie "kulinarnym" udział wzięły reprezentacje dziewięciu klas:1LO, 2 LO, 3 LO, 1 TŻiUG, 2 TAK, 3 TAK, IV TŻ, I ZWA i IZWB.

Jury w składzie: Magdalena Filipek, Iwona Chwałkowska, Sławomir Basiński, Radosław Puton i Joanna Bączkiewicz oceniało wygląd kanapek oraz walory smakowe. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęli Przemysław Kiciński i Bastian Skrzyczyński z klasy I ZWA

II miejsce zajęły Marta Kowalczuk, Małgosia Frąk i Sandra Wojciechowska z klasy III LO

III miejsce zajęli Kasia Wąsiak, Maja Klisz i Marek Majorczyk z klasy III TAK

Kanapki były piękne i smaczne!

W drugim konkursie na najlepiej przebraną klasę udział wzięły I LO, I TH , I TŻiUG i III TAK. Jury w składzie dyr. Edward Boks, Joanna Swędrak, Magdalena Kaczmarska, Małgorzata Rosler, Dominika Poprawska i Krystian Augustyniak oceniało pomysłowość klas oraz ilość przebranych uczniów.

I miejsce - biwak w Tarnowie Jeziernym - przypadło klasie I LO

II miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasy I TŻiUG oraz I TH

III miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasa III TAK

Serdecznie dziękujemy klasie I TH za zorganizowanie konkursów, a wszystkim uczestnikom za udział!!!

Małgorzata Rosler