Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Artykuły polecane

Wycieczka do Wrocławia - Festiwal Nauki

We wtorek, 22 września br. o godz. 6:45 uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu zatytułowany "Światło Nauki".

Celem wycieczki było zaznajomienie nas z uniwersytecką atmosferą i zdobycie wiedzy z wykładów. W planie mieliśmy trzy prawie godzinne prelekcje.

Na pierwszą z nich udaliśmy się do Uniwerytetu Medycznego. Wykład nosił tytuł "Strzelać może prawie wszystko-o różnych rodzajach broni." Wykładowca zapoznał nas z różnymi rodzajami broni (palna, kusze, łuki, wiatrówki, naboje) i opowiedział o obrażeniach, jakie one zadają. Bardzo ciekawa była demonstracja broni, którą zobaczyliśmy pod koniec. 

Na kolejną prezentację, która nosiła nazwę: "Dlaczego i jak umieramy?" czekaliśmy w tej samej sali.Zostały  nam przedstawione na ekranie przyczyny zgonów, takie jak: utonięcia, uduszenia, zadławienia, samobójstwa (głównie przez powieszenie), rany cięte, wypadki. Zdjęcia gnijących czy wysuszonych ciał były bardzo drastyczne i wszystkich przyprawiały o dreszcze. Co ciekawe, dowiedzieliśmy się, że samobójstwa popełniają częściej mężczyźni, a kobiety umierają częściej z powodu depresji. Fakty te były zaskakujące.

Ostatnim z zajęć był wykład pt.: "Co świeci w przyrodzie? -o bioluminescencji wśród roślin i zwierząt." Na tym wykładzie pani dr inż. Izabela Michalak, przedstawiła nam świecące owady, grzyby, ryby i algi, które sprawiają, że fale i plaże w Kalifornii świecą. Piękne zdjęcia zaciekawiły głównie uczennice i opiekunki.

Po części edukacyjnej przyszedł czas na relaks. Pojechaliśmy do Pasażu Grunwaldzkiego, gdzie każdy mógł miło spędzić czas, udając się na pyszne jedzenie do restauracji bądź na zakupy. Zmęczeni, po godzinie 16:00,udaliśmy się w podróż powrotną  do domu.

 

 

                                                                                                        Patrycja Suchorska i Katarzyna Żarczyńska kl. II LO

 

 

 

Wycieczka klasowa I ZW

 

Dnia 17.09.2015r. odbyła się jednodniowa wycieczka klasy I ZW pod opieką wychowawcy pani S. Dodot. Młodzież wyjechała na panitball w leśne okolice Włoszakowic.

W bojowych warunkach każdy mógł sprawdzić swoją sprawność i celność, ale także, jak się okazało, empatię. Klasa została podzielona na dwie drużyny, każda z nich otrzymała flagę. Zadaniem było zdobycie flagi drużyny przeciwnej po przedostaniu się przez trudny teren. Wyzwaniem okazała się również upalna pogoda. Kulki z farbą fruwały wszędzie: nad głowami, pod nogami, ale najsprytniejsi pozostawali na polu bitwy. Młodzież była niewyczerpalna. Walka wymagała zaangażowania i współpracy w grupie. Słabszym pomagali silniejsi,a czasem odwrotnie. Było wspaniale. Klasowa integracja zaliczona pełną gębą.

Wyprawa po wiedzę

21 września grupa 15 uczniów wybrała się pod opieką Zbigniewa Buchwalda i Urszuli Drożdżyńskiej na Dolnośląski Festiwal Nauki, który w tym roku odbywał się w dniach 18-23 września pod hasłem „Światło nauki”.

Z bogatej oferty wykładów, pokazów, zajęć laboratoryjnych i ćwiczeń wybraliśmy 5 najciekawszych. Tym razem wycieczka dydaktyczna zaczęła się bardzo wcześnie, bo o godz. 6:45, mieliśmy bowiem bardzo napięty program. Sprawdzony przewożnik firma Lech – Trans zapewnił nam bezpieczną podróż i sprawne dotarcie w każde miejsce zajęć. Najpierw zwiedzaliśmy ekspozycje Muzeum Anatomii Człowieka , gdzie na co dzień mają dostęp jedynie studenci medycyny .
Kolejnym punktem naszego wyjazdu był wykład dr Jarosława Paconia pt. „Pasożyty człowieka – nieproszeni goście „, „ oj! Jakie paskudne typy mogą nas zjadać!„. Wykład mówił również jak uchronić się przed takimi niechcianymi gośćmi w naszym organizmie. Następnie prof. dr hab. Paweł Chorubiński opowiadał o tym, że „Wszystko z ula jest dla naszego zdrowia„ , To był ciekawy wykład. Wiem już nie tylko co to osa, truteń czy pszczoła, ale także jak ważne dla naszego zdrowia są wszystkie produkty pszczelne: miód, mleczko pszczele, pyłek kwiatowy czy propolis. Od czasu tego wykładu na miód patrzę jak na złoto w płynie.
Po wykładzie mieliśmy okazję posmakować miodów z uczelnianej pasieki. O godz. 12:00 spotkaliśmy się ze zwierzętami egzotycznymi, które ludzie hodują w domach. Wiemy ile dostarczają radości, jakie mają potrzeby i na czym polega ich utrzymanie i opieka nad nimi oraz jakie niosą zagrożenia dla człowieka.
Kolejna zajęcia były specjalnie dla nas. Dr Jarosław Pacoń mówił o życiu wewnętrznym zwierząt. Prezentacje bogato ilustrowaną zakończyliśmy przy mikroskopach, gdzie mogliśmy obserwować to, co żyje w zwierzętach. Po cyklu zajęć na uczelniach ruszyliśmy do ZOO, gdzie najbardziej podobało nam się Afrykanarium. To piękny pomysł by przybliżyć nam roślinność i zwierzęta tego kontynentu. Musicie to koniecznie zobaczyć, Jeśli tam nie byliście. Mamy zdjęcia nie tylko pod palmami. Ten wyjazd  był naprawdę udany, a zajęcia, które wybrał dla nas pan Zbigniew Buchwald,  były  super. Już cieszymy się na wyjazd w przyszłym raku bo wykładowcy, widząc nasze zainteresowanie i aktywność obiecali , że przygotują dla uczniów naszej szkoły nowe, ciekawe prezentacje i ćwiczenia. Przed wyjazdem z Wrocławia wstąpiliśmy do Galerii Dominikańskiej, gdzie mieliśmy czas na zjedzenie posiłku i krótki odpoczynek. Wycieczka bardzo się  nam podobała. Jechaliśmy małą, zorganizowaną  grupą, dzięki temu była miła, przyjemna atmosfera, a ci, którzy zdecydowali się na wyjazd zajęciami byli naprawdę zainteresowani.


                                                                            Sara Gruchacz, Przemysław Sobecki
                                                                                                  KL. II TA

 

Już 6 października br odbędzie się pierwsza w tym roku szkolnym akcja oddawania krwi w naszej szkole. Na wszystkich krwiodawców, obecnych oraz przyszłych, czekamy w godz. 9:00 - 13:00 (rejestracja do 12:30) na sali sportowej.

Tradycyjnie pobór odbędzie się dzięki współpracy z Rejonowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.

ZSP w Sławie od lat uczestniczy w ogólnopolskim turnieju szkół ponadgimnazjalnych i uczelni wyższych pn. "Młoda krew ratuje życie", odnosząc na tym polu niemałe sukcesy.

Kto może zostać honorowym dawcą krwi? Jak przygotować się do oddania krwi? Przeczytaj tutaj http://www.zsp-slawa.pl/index.php/szkolne-kolo-pck/honorowe-krwiodawstwo

 

Warsztaty wikliniarstwa

 

Uczniowie naszej szkoły z klas technikum architektury krajobrazu i technikum agrobiznesu w ubiegłym tygodniu uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach z wikliniarstwa.

Organizatorem zajęć i głównym pomysłodawcą był Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Na zajęciach dowiedzieliśmy się czym jest wiklina, gdzie rośnie  i jak się ją uprawia. Poznaliśmy podstawowe techniki i sploty plecionkarskie. Każdy z nas miał możliwość pod okiem instruktora zaprojektować i wypleść własny koszyk. Efekt końcowy był różny, oczywiście wszystko zależy od zaangażowania. Była to bardzo ciekawa lekcja, z pewnością wykorzystamy umiejętności, które nabyliśmy.

 

 

Joanna Adamczewska

Sprzątanie Świata 2015

22 września 2015 r. młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wzięła udział w akcji „Sprzątanie Świata”.

Bardzo prężnie od lat bierzemy udział w tej akcji. Nasze działania są ukierunkowane na edukację ekologiczną, wykształcenie nawyków nie śmiecenia oraz segregacji odpadów. Akcja Sprzątanie Świata ma na celu wzbudzić i wzmocnić świadomość ekologiczną uczniów oraz odpowiedzialność za środowisko naturalne. Jej ideą jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, poszanowanie zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami rozumianej jako łańcuch działań, początkiem których jest tworzenie odpadów, następnie selektywna zbiórka i na końcu recykling. To także zachęta do dbania o środowisko. Co roku dzięki takiej akcji zbiera się setki ton śmieci – liczba ich nie maleje; na miejsce zebranych wyrzucane są nowe. Rozwiązaniem problemu jest zmiana nawyków w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów (kupowanie rozważne, w opakowaniach ekologicznych, nabywanie rzeczy trwałych, wielokrotnego użytku), unikaniu tworzenia odpadów i odpowiednie nimi gospodarowanie.

 

 

Joanna Adamczewska

Kiermasz podręczników szkolnych

 

W dniu 9 września br. o godz. 10.35, w świetlicy szkolnej odbył się kiermasz używanych podręczników szkolnych dla uczniów i absolwentów naszej szkoły.

II Młodzieżowy Sejmik Wojewódzki

 

Dnia 21 września br. troje uczniów klasy III LO (Małgorzata Paczkowska, Adrian Ruliński, Konrad Kłos) wraz z panem Sławomirem Basińskim wybrali się na II Młodzieżowy Sejmik Wojewódzki w Zielonej Górze.

Hasło tegorocznych obrad brzmiało "Jednostka nie zerem a siłą. Trzeba tylko chcieć". Przedsięwzięcie miało na celu przybliżenie młodzieży idei samorządności i postaw obywatelskich oraz pokazanie możliwości wspierania inicjatyw edukacyjnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem  pani marszałek Elżbiety Anny Polak. Doświadczeniem i wiedzą młodym radnym służyli radni województwa w składzie: Anna Synowiec, Barbara Gośniowska- Kola, Klaudiusz Balcerzak oraz Przewodniczący Sejmiku Czesław Fiedorowicz.

Małgorzata Paczkowska kl. III LO

21 marca br. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa I TH zorganizowała konkursy na "wiosenną kanapkę" oraz najlepiej przebraną klasę.

W konkursie "kulinarnym" udział wzięły reprezentacje dziewięciu klas:1LO, 2 LO, 3 LO, 1 TŻiUG, 2 TAK, 3 TAK, IV TŻ, I ZWA i IZWB.

Jury w składzie: Magdalena Filipek, Iwona Chwałkowska, Sławomir Basiński, Radosław Puton i Joanna Bączkiewicz oceniało wygląd kanapek oraz walory smakowe. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęli Przemysław Kiciński i Bastian Skrzyczyński z klasy I ZWA

II miejsce zajęły Marta Kowalczuk, Małgosia Frąk i Sandra Wojciechowska z klasy III LO

III miejsce zajęli Kasia Wąsiak, Maja Klisz i Marek Majorczyk z klasy III TAK

Kanapki były piękne i smaczne!

W drugim konkursie na najlepiej przebraną klasę udział wzięły I LO, I TH , I TŻiUG i III TAK. Jury w składzie dyr. Edward Boks, Joanna Swędrak, Magdalena Kaczmarska, Małgorzata Rosler, Dominika Poprawska i Krystian Augustyniak oceniało pomysłowość klas oraz ilość przebranych uczniów.

I miejsce - biwak w Tarnowie Jeziernym - przypadło klasie I LO

II miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasy I TŻiUG oraz I TH

III miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasa III TAK

Serdecznie dziękujemy klasie I TH za zorganizowanie konkursów, a wszystkim uczestnikom za udział!!!

Małgorzata Rosler