Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

Artykuły polecane

Próbny egzamin kl. III TH

 

31 października br klasa III technikum handlowego zmierzyła się z próbnym egzaminem z kwalifikacji zawodowej A18. - sprzedaż towarów.

Uczniowie przez 60 minut rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, a następnie przez 150 minut pracowali rozwiązując zadanie polegające na sprzedaży towarów, rejestracji operacji na kasie fiskalnej, ważeniu towarów, a także wykonywaniu wywieszek informacyjnych oraz ceówek.

 

Magdalena Jankowska-Filipek

Wyjazd do Turwi

 

Dnia 20 października 2014r. odbył się wyjazd do Turwi - miejsca, w którym mieszkał patron naszej szkoły - Dezydery Chłapowski.

Jak co roku w wycieczce brały udział wszystkie klasy pierwsze, wraz z wychowawcami, dyrektorem szkoły oraz organizatorem wycieczki - panem Sławomirem Basińskim. W Turwi zwiedziliśmy Pałac Chłapowskich, czyli miejsce, gdzie mieszkał nasz patron. Każdy z nas uważnie słuchał przewodnika wycieczki, który opowiedział nam wiele ciekawych historii o życiu Chłapowskiego. Następnie całą grupą udaliśmy się na spacer po parku im. gen. D. Chłapowskiego. W drodze powrotnej odwiedziliśmy muzeum pożarnictwa w Rakoniewicach. Mieliśmy okazję zobaczyć wozy i sprzęt strażacki jeszcze sprzed wojny i nie tylko. Dowiedzieliśmy się także, jak nasi strażacy radzili sobie w trudnych sytuacjach zagrażającyh życiu kilkadziesiąt lat temu. Jako uczennice, które brały udział w tym wyjeździe, możemy powiedzieć,  że bardzo nam sie podobał i wszyscy szczęśliwie wróciliśmy do Sławy.

 

Paulina Chudak i Klaudia Krzyżanowska kl. I LO

 
Święto Edukacji

 

W dniu 13 października br. w naszej szkole obchodziliśmy Święto Edukacji.

Klasy: 2LO, 3LO, 2TH  i 2TŻiUG pod okiem niezawodnych nauczycieli polonistów przygotowały program, na który składały się dowcipne skecze i piosenki. Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili nam, że jak chcą - to potrafią! Serdecznie dziękujemy!

Z wizytą w SOSW w Nowej Soli

W czwartek 30 października uczennice naszej szkoły złożyły wizytę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Nowej Soli.
W ramach nawiązanej współpracy zostaliśmy zaproszeni do placówki w celu zapoznania się z funkcjonowaniem ośrodka, salami, pracą nauczycieli oraz zajęciami, które są organizowane dla uczniów. Inicjatorka spotkania - pani Dorota Tyborowska, Sławianka z urodzenia oraz nauczycielka z SOSW – nakreśliła nam, na czym polega praca nauczyciela, zapoznała nas z pojęciem niepełnosprawności intelektualnej i ruchowej, omówiła różne poziomy upośledzeń oraz przedstawiła nam problematykę osób niepełnosprawnych.

Mieliśmy możliwość zwiedzić szkołę i zobaczyć, jak wyposażone są sale. Wrażenie zrobiła na nas sala doświadczania świata, w której za pomocą zmysłów można poznawać świat. Mieliśmy także okazję przyjrzeć się zajęciom w pracowni rękodzieła, podczas których podopieczni placówki pod kierunkiem pani Dominiki Barańskiej wykonują piękne ozdoby i prace plastyczne.

SOSW to jedyna placówka na terenie powiatu nowosolskiego, do której uczęszczają uczniowie niepełnosprawni intelektualnie. W ośrodku funkcjonują: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła przysposabiająca do pracy, zasadnicza szkoła zawodowa oraz zespoły rewalidacyjno-wychowawcze dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.
Cel wyjazdu to przede wszystkim przełamanie stereotypów i własnych barier, zmiana postawy społecznej wobec osób niepełnosprawnych, uwrażliwienie na potrzeby innych oraz kształtowanie postawy tolerancji, empatii i umiejętności współpracy.
Wyjazd ten można potraktować jak prawdziwą lekcję życia, skłaniającą do refleksji na temat tego, co w życiu jest naprawdę ważne.
Opiekę nad uczennicami sprawowały Anna Kasperska i Katarzyna Boczek

Szkolne pyszności

Smakołyki przygotowane przez klasę I TŻiUG podczas zajęć praktycznych

 

Ryż, tortilla, sałatki

Kolejna porcja pysznego jadła - kurczak z dodatkami i znów jakieś sałatki i surówki do tego. Zjedliśmy wszystko. Smaczne było, trochę za mało :)

 

Gołąbki

Nie chciały odfrunąć :) Zjedliśmy !!!

 

Więcej smakołyków w zakładce ZAJĘCIA PRAKTYCZNE -> TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH

(http://www.zsp-slawa.pl/index.php/zajecia-praktyczne/technik-zywienia-i-uslug-gastronomicznych)

 

ITŻiUG

Festiwal Dyni

 

W niedzielny ranek 12 października 2014 r. grupa mieszkańców gminy Sława i Wijewo wybrała  się do Wrocławia na organizowany od kilku lat Festiwal Dyni w Ogrodzie Botanicznym.

Wyjazd zoorganizowała pani Urszula Drożdżyńska - nauczycielka naszej szkoły. 

We Wrocławiu byliśmy po jedynastej, a przy Ogrodzie Botanicznym przywitała nas olbrzymia kolejka, byli to chętni by wejść na imprezę.

Na szczęście nasza pani "wyczaiła" inną kolejkę i szybko znaleźliśmy się wewnątrz ogrodu. A tam! Czego tam nie było... Akurat trafiliśmy jak ważyli dynie olbrzymy. W tym roku największa dynia ważyła ponad pięćset kilogramów, a pozostałe rekordzistki wcale nie były mniejsze. Potem poszliśmy oddać na konkurs kulinarny nasze mufinki z dynią, jabłkiem i cynamonem wypieczone przez klasę ITŻiUG oraz zupę dyniową z lanymi kluseczkami i dynię konserwową przywiezioną przez p. Marię Kowalewicz.

Następnie każdy udał się w swoje strony, bo czekało około 50 stoisk , wystawy i degustacji potraw.Także dzieci miały możliwość włączenia się w zabawę. Każde dyniowe dzieło dzieci było najpierw na wystawie, każdy też dostał nagrodę. Były też występy i dyniowe przebrania , pokazy tańca, śpiewy solistów itd. , Ci którzy byli pierwszy raz w Ogrodzie Botanicznym zwiedzali szklarnie z kaktusami , paprociami itd. Wszystkim podobało się też jesienna część ogrodu i część ogrodu i różne kwiaty, które kwitną pięknie o tej porze.

Po czternastej wyszliśmy z ogrodu od strony katedry i zwiedziliśmy piękny Ostrów Tumski. Nie tylko młodym podobał się most z kłódkami zakochanych. Był jeszcze czas na posiłek w Galerii Dominikańskiej a o 16.00 wyruszyliśmy do Sławy. W drodze do domu towarzyszył nam śpiew i wierszyki dzieci. Wszystkim podobała się pieśń wykonana przez Andrzeja-jednego z jedenastu Ukraińców, towarzyszących nam w tej podróży. Wycieczka bardzo się podobała i dostarczyła wielu wrażeń, przeżyć a jej uczestnicy zapewniali, że za rok znów pojadą.

 

Rafał Szmigielski kl. II TH

Muzyka Kuby i Dominikany

3 listopada br. w hali sportowej odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert filharmonii.

Koncert zorganizowany był przez Lubuskie Biuro Koncertowe. Wzięli w nim udział  uczniowie wszystkich klas. Wchodząc na salę można było zauważyć ciekawy ubiór zespołu, był to zespół kubański; białe kapelusze oraz czerwone koszule.

Mieliśmy okazję ujrzeć i poznać instrumenty takie jak:

-pałeczki (klawe) drewniane,

-gitara klasyczna,

-klucz (dwa patyki z dziurą wydające specyficzne dźwięki),

-marakasy

-oraz wiele innych.

Szczególną uwagę młodzieży przykuł fakt, iż muzycy byli rdzennymi mieszkańcami Kuby, a solista to nauczyciel muzyki w Hawanie. Grali oni muzykę najsławniejszego klubu "Buena Vista Social Club", który powstał w latach 40-tych XX wieku, a grane tam utwory znane są na całym świecie.

Artyści wykonali kilka piosenek: "Kolegiana", "Chan Chan", jednak największy entuzjazm wśród uczniów oraz nauczycieli wywołał utwór:"Guantanamera", w rytmie którego nawet się kołysaliśmy.

Jest to najbardziej znana piosenka, uważana za najważniejszą pieśń patriotyczną wyspy.

Muzyka ta łączy się z takimi tańcami jak Cha Cha, Passadoble i Samba.

 

 

                                                         Patrycja Suchorska i Kasia Żarczyńska
kl I LO

 

 

 

 

 

 

Próbny egzamin kl. IV TAK

 

W ramach przygotowań do egzaminu zawodowego, w naszej szkole został przeprowadzony 31 października próbny egzamin.

Uczniowie klasy IV technikum architektury krajobrazu przez 180 minut zmagali się z testem zawodowym. Mieli zaprojektować plac zabaw na osiedlu mieszkaniowym, opracować wizualizację nasadzeń, a także obliczyć kosztorys całego przedsięwzięcia. Nie było to łatwe zadanie, uczniowie zrozumieli, że na takim egzaminie liczy się każda minuta. Trzeba mieć dużą wiedzę, opanowanie i pewność siebie, ponieważ aby zdać taki egzamin, należy uzyskać co najmniej 75% możliwych do uzyskania punktów.

 

 

Joanna Adamczewska

Konkurs wiedzy o Patronie

 

Dnia 23 pażdziernika 2014r. obchodziliśmy dzień Patrona Szkoły, Dezyderego Chłapowskiego. W związku z tym, jak co roku odbył się konkurs wiedzy o patronie dla klas pierwszych.

Po odsłuchaniu hymnu, przed rozpoczęciem konkursu wystąpiły klasy maturalne IV TAK i IV TH, które przybliżyły nam Jego historię.

W konkursie brało udział 10 zawodników:

-Marcin Unierzyski,

-Marika Rybka,

-Oliwia Jaworska,

-Przemysław Sobecki,

-Joanna Dworczak,

-Paulina Rozynek,

-Monika Korneluk,

-Kacper Krzysiek,

-Kamila Maciejewska,

-Felicja Far.

Byli to uczniowie pierwszych klas licealnych, technikalnych, oraz zawodowych.

Konkurs prowadził nasz nauczyciel historii, Sławomir Basiński.

Skład Jury: Małgorzata Rosler, Joanna Swędrak i Sandra Żarska- uczennica kl.IV TH.

 

Pierwsze trzy miejsca zajęli:

I. Joanna Dworczak-kl. I TŻiUG

II.Oliwia Jaworska-kl. I TA

III.Kacper Krzysiek-kl. I ZWA

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce! :)

 

                                                                                       Kasia Żarczyńska i Patrycja Suchorska kl. ILO

 

 

 

 

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W dniach 8-9.10.2014r., w godzinach od 8:00-11:00, odbyło się głosowanie do Samorządu Uczniowskiego, na Opiekuna SU oraz Rzecznika Praw Ucznia.

W skład komisji wyborczej wchodzili: Kasia Żarczyńska, Aleksandra Buchwald, Beata Błaszczak i Waldek Górny.

Głosy mogli oddawać uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji szkolnej.

Łącznie głos oddało 187 osób co stanowi 66% uprawnionych do głosowania.

Do prezydium Samorządu Uczniowskiego weszli:

-Krzysztof Kunke

-Rafał Szmigielski

-Eryk Marciniak

-Kinga Drożdżyńśka.

Opiekunem został Sławomir Basiński, a Rzecznikiem Praw Ucznia Marcin Rosler.

 

Gratulujemy i życzymy udanej kadencji.

 

                                                                                                            Kasia Żarczyńska i Beata Błaszczak
kl. I LO

 

 

Dzień Kota

 

Dnia 17 listopada 2014 roku, po skróconych lekcjach, odbył się w naszej szkole Dzień Kota.

Dzień ten został zainicjowany przez  Samorząd Szkolny. Podczas jego trwania uczniowie z pierwszych klas TŻiUG, LO, ZW A i ZW B walczyli o przyjęcie do naszej braci szkolnej.
Otwarcia szkolnej imprezy dokonała pani wicedyrektor - Małgorzata Rosler, a uczennica klasy III TAK, Kinga Drożdżyńska, była wodzirejem czuwającym nad prawidłowym przebiegiem uroczystości.  W jury zasiadła pani Urszula Drożdżyńska, pan Sławomir Basiński oraz uczennica Paulina Błaszak z klasy III TAK.
Na „kociaki” czekało multum atrakcji, które jednocześnie miały wpływ na to, czy klasy te są gotowe, by dołączyć do naszej społeczności szkolnej :)
Pierwszą konkurencją, z jaką zmierzyły się klasy pierwsze, była „Burza mózgów”, czyli pytania z zakresu wiedzy o naszej szkole. Dotyczyły one lokalizacji poszczególnych gabinetów szkolnych, kierownictwa warsztatów, opieki nad prawami ucznia, marek samochodów szkolnych oraz adresu szkoły. W tej konkurencji wygrała klasa I TŻiUG.
„Sztafeta” to kolejny punkt imprezy. Każda wyznaczona grupa z danej klasy musiała zmierzyć się z tzw. „taczką”, spacerem z jajkiem na łyżeczce, skakaniem w workach oraz slalomem z zawiązanymi oczami, podczas którego ucznia naprowadzał wychowawca. W tej rozgrywce klasa I TŻiUG znów nie miała sobie równych.
Potem  na scenę wyszedł pan Wiesław, czyli przebrany za rolnika Miłosz Michalewicz. Tym samym zapowiedział on kolejne zadanie - „zbieranie ziemniaków”. Najwięcej ziemniaków nazbierała klasa I TŻiUG, bo aż 1 kg 90 dag.
Pewnie każdemu znana jest zabawa w „krzesełka”. Podczas trwania muzyki, wyznaczona jedna osoba z klasy walczyla o to, by na czas wyłączenia piosenki zająć miejsca. Jak wiadomo - na początku musi ktoś odpaść. Za drugim razem, po zajęciu miejsca, należalo jeszcze biec na widownię i zbobyć dwie pary butów. Trzecie rozegranie dotyczyło zajęcia miejsca i znalezienia w magazynie piłeczki do hokeja. Wygrał uczeń klasy I ZWB, który w nagrodę wybrał sobie płytkę ufundowaną przez dyrektora szkoły :) Nagrodą pocieszenia był słoik ogórków :)
Po zadaniach skierowanych do pierwszaków przyszedl czas na wychowawców, którzy zmierzyli się z dość ciekawą dziedziną, która zwała się „Giętki język i ortografia”... Ich zadaniem było przeliterowanie wylosowanych przez siebie dość trudnych wyrazów. Pani Agnieszka Klecha, pani Małgorzata  Rychlik i pan Marcin Rosler poradzili sobie z tym zadaniem bez najmniejszego problemu.
Na koniec jury oceniło klasy pierwsze podczas ostatniej konkurencji „taniec”. Uczniowie tańczyli...”Kaczuchy” ! :)
Śmiechu było co niemiara, a na dodatek „kociaki” na zwieńczenie imprezy złożyli bardzo śmiesznie brzmiącą przysięgę, którą powtarzali za Kingą.
Najlepszą klasą we wszystkich konkurencjach była klasa I TŻiUG, która w nagrodę może wybrać się na biwak do zameczku w Tarnowie. Drugie miejsce zajęła klasa I LO, zdobywając  przy tym dwie godziny kręgli. Taką samą nagrodę otrzymała klasa I ZW B zajmując trzecie miejsce. Klasa I ZW A zdobyła miejsce czwarte i godzinę kręgli.
Dziekujemy Samorządowi Szkolnemu za miłą zabawę i cieszymy się, że przyjęliśmy do naszego grona nowych uczniów. ;)

 

Maja Klisz kl. IV TAK

21 marca br. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny klasa I TH zorganizowała konkursy na "wiosenną kanapkę" oraz najlepiej przebraną klasę.

W konkursie "kulinarnym" udział wzięły reprezentacje dziewięciu klas:1LO, 2 LO, 3 LO, 1 TŻiUG, 2 TAK, 3 TAK, IV TŻ, I ZWA i IZWB.

Jury w składzie: Magdalena Filipek, Iwona Chwałkowska, Sławomir Basiński, Radosław Puton i Joanna Bączkiewicz oceniało wygląd kanapek oraz walory smakowe. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce zajęli Przemysław Kiciński i Bastian Skrzyczyński z klasy I ZWA

II miejsce zajęły Marta Kowalczuk, Małgosia Frąk i Sandra Wojciechowska z klasy III LO

III miejsce zajęli Kasia Wąsiak, Maja Klisz i Marek Majorczyk z klasy III TAK

Kanapki były piękne i smaczne!

W drugim konkursie na najlepiej przebraną klasę udział wzięły I LO, I TH , I TŻiUG i III TAK. Jury w składzie dyr. Edward Boks, Joanna Swędrak, Magdalena Kaczmarska, Małgorzata Rosler, Dominika Poprawska i Krystian Augustyniak oceniało pomysłowość klas oraz ilość przebranych uczniów.

I miejsce - biwak w Tarnowie Jeziernym - przypadło klasie I LO

II miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasy I TŻiUG oraz I TH

III miejsce - klasowe wyjście na kręgle - klasa III TAK

Serdecznie dziękujemy klasie I TH za zorganizowanie konkursów, a wszystkim uczestnikom za udział!!!

Małgorzata Rosler