Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Artykuły polecane

Co nowego na KKZ

 

Jesteśmy już za półmetkiem  kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie florysta.

 

Mamy za sobą bardzo dużo teorii i zaczynamy naszą wiedzę wykorzystywać na zajęciach praktycznych. W ostatnim czasie zajmowaliśmy się dekoracjami jesiennymi,  przygotowywaliśmy wieńce  na groby z okazji świąt Wszystkich Świętych, a ostatnio rozpoczęliśmy zagadnienia związane z florystyką ślubną. Na naszych zajęciach robimy wszystko, aby podołać wymaganiom stawianym dla tego zawodu czyli w sposób kreatywny zajmować  się tworzeniem różnego rodzaju kompozycji z roślin ciętych oraz doniczkowych, stosując środki techniczne oraz pomocnicze. Przed nami święta Bożego Narodzenie czyli dekoracje bożonarodzeniowe. Będzie to dla nas czas wytężonej pracy, czego efektem mam nadzieję będą nietuzinkowe wyjątkowe kompozycje.

Joanna Adamczewska

 

 

Matura próbna

 

22 listopada br. egzaminem z języka polskiego, rozpoczęła się tegoroczna edycja matury próbnej z Operonem.

 

23 listopada maturzyści piszą matematykę, a dzień poźniej języki obce. W naszej szkole są to: język angielski i język niemiecki. Do próbnej matury przystąpiło 20 uczniów liceum i 16 technikum, którzy w atmosferze zbliżonej do tej panującej w maju, mają zpoznać się z procedurami maturalnymi oraz zadaniami egzaminacyjnymi.

 

Życzymy jak najlepszych wyników!

Małgorzata Rosler

 

Zajęcia praktyczne klasy 1 TŻ

 

Pierwsze nasze zajęcia praktyczne  odbyły się 13 września 2016 r.

 

Nie mieliśmy jeszcze wtedy doświadczenia oraz badań lekarskich, więc zrobiliśmy tylko tosty z masełkiem czosnkowym i sałatkę grecką. Na kolejnych zajęciach bardziej się poznaliśmy i czuliśmy pewniejszą rękę do przyprawiania potraw. Idzie nam coraz lepiej i bardzo nam się podobają praktyki z panią Chwałkowską. Następnymi daniami były sałatki: jarzynowa i gyros, zupy: rosół i ogórkową, pizza, potrawka z kurczakiem, makaron z dynią oraz ciasto drożdżowe i ciasteczka z jabłkiem. W kuchni czujemy się coraz pewniej. Przygotowane przez nas potrawy degustujemy i bardzo nam smakują co potwierdza pani Chwałkowska i nasze rodziny. 

Kornelia Wąsiak, Martyna Matuszek, Wiktoria Kędziora

 

 

Pierwszoklasiści jadą do Wrocławia

 

28 października br. grupa 52 uczniów uczestniczyła w zorganizowanej przez panią Urszulę Drożdżyńską wycieczce dydaktycznej do Europejskiej Stolicy Kultury.

 

Gdy dojechaliśmy do Wrocławia, zaczęliśmy od zwiedzania pięknego dworca PKP, potem zobaczyliśmy jak może wyglądać nowoczesny budynek teatru Capitol [wierzę , że się kiedyś tam wybierzemy]. Dalej szliśmy ulicą Świdnicką i poznawaliśmy historie związane z Operą Wrocławska i Starym Miastem. Pierwszoklasiści z panią Drożdżyńską zwiedzali Stare Miasto, reszta pod opieką pozostałych opiekunów udała się do Galerii Dominikańskiej, gdzie mieliśmy czas na posiłek i drobne zakupy. Na wycieczce we Wrocławiu odwiedziliśmy Wrocławski Teatr Komedia i to było główną atrakcją wyjazdu. O godzinie 20 rozpoczął się wspaniały spektakl pt. ,,Edukacja Rity". W całym przedstawianiu występują dwie osoby: Rita (Magdalena Margulewicz), która studiuje na uniwersytecie otwartym, szukając sensu życia wśród książek, oraz profesor literatury Frank (Wojciech Dąbrowski), który bardzo często popija whisky ze swojego ulubionego kolorowego kubka. 26-letnia kobieta, pracuje jako fryzjerka. Jest zmęczona życiem u boku swojego męża, któremu cały czas musi usługiwać. Rozpoczyna studia, aby zdobyć wykształcenie i spotyka cenionego profesora Frank'a. Prowadzi z nim długie dyskusje, w których profesor pokazuje Ricie jaka jest wartościowa. Spektakl pokazuje przemianę bohaterki, która na początku ma czarne, lekko upięte włosy oraz rzucającą się w oczy opaskę i nieco wyzywający strój. Jest zabawna, ambitna, a na początku nawet  nieco wulgarna. Magdalena Margulewicz świetnie zagrała postać Rity zmieniając w trakcie spektaklu  barwę głosu, sposób poruszania się oraz mimikę twarzy. Bohaterka sztuki jest zdeterminowana, co ukazuje słowami "chcę wiedzieć wszystko". Wojciech Dąbrowski świetnie ukazał postać profesora, niespełnionego poety, którego wierszy prosty człowiek nie zrozumie. Widz jest świadkiem jak między Ritą, a profesorem Frankiem powoli rodzi się uczucie. Całość  sztuki uczy nas, że na naukę nigdy nie jest za późno i warto poszerzać swoje horyzonty. Bardzo podobała mi się ta komedia, która jednocześnie bawi, ale też poucza. Myślę, że dzięki niej polubiłam teatr(była to moja pierwsza wizyta w teatrze)  i częściej będę uczestniczyła w tego rodzaju wycieczkach.                                     

Sara Wyszomierska, klasa  ITL

 

Akcja oddawania krwi

Zapraszamy wszystkich na honorowe oddanie krwi! 

 
Zbiórka odbędzie się w dniu 06.12.2016 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie na terenie hali widowiskowo-sportowej, od godz. 9.00 można się rejestrować. 
Sprawmy,by frekwencja w Sławie była nadal imponująca,a w dniu Świętego Mikołaja może to być najtrafniejszy prezent od serca
 
:) Zapraszamy!
Filharmonia pt.

 

Dnia 23.11.2016 roku w naszej szkole odbył się koncert poezii śpiewanej w wykonaniu artystów z Lubuskiego Biura Koncertowego pod nazwą "Ocalić od zapomnienia".

 

Muzycy grali na  flecie, fagocie i gitarze. Zaprezentowali nam następujące utwory :
Marek Grechuta- "Dni, których nie znamy"
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska-"Ja"
Ewa Demarczyk-"Rebeka"
Magda Umer-"Koncert Jesienny"
Stanisław Sojka-"Tolerancja" 
Robert Kasprzycki-"Niebo do wynajęcia" Itd.
Prowadząca  - Pani Małgorzata, przybliżyła nam historie powstawania tych utworów. 

Uczniom bardzo się podobało i czekają na kolejne koncerty!

 

Konstancja Derdzikowska i Weronika Wiktorowicz

 

Pomoc dla Iwony

 

Dnia 25 listopada 2016 roku w Szkole Podstawowej w Krzepielowie obchodzono „Dzień Pluszowego Misia”. Przy tej okazji zorganizowano zbiórkę pieniędzy na rzecz Iwony Krzysiek, absolwentki naszej szkoły oraz szkoły z Krzepielowa.

 

Iwona pieniądze przeznaczy na rehabilitację. W tym dniu największą atrakcję stanowiło przedstawienie „Rzepka” J. Tuwima w wykonaniu rodziców i nauczycieli ze szkoły w Krzepielowie. Jedną z ról – Gąskę – grała Pani Magdalena Krztoń nauczycielka matematyki w naszej szkole. Kolejną atrakcją był pokaz alpak – puchatych zwierząt, które pomagają Iwonie w rehabilitacji. Jednakże głównym zamysłem organizatorów była zbiórka pieniędzy w ramach której sprzedawano zabawki, ręcznie wykonane ozdoby świąteczne i fanty przekazane przez sponsorów. My – uczennice klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pomagałyśmy w przygotowaniach do imprezy oraz w sprzedaży ciast i zupy porowej. Ponadto piekłyśmy na płycie umieszczonej nad ogniskiem podpłomyki. Jeszcze jedną ciekawą atrakcją było samodzielne pieczenie nad ogniskiem kiełbasek, podarowanych przez firmę „Balcerzak i Spółka” Sp. z o.o. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach czytelniczym i plastycznym pod tytułem „Kubuś Puchatek”. Frekwencja była wysoka, wszyscy byli bardzo zadowoleni. W efekcie zebrano 1.850 zł.

Paulina Rozynek

 

Charytatywne zawody piłki nożnej

 

Dnia 25.11.2016 roku we Wschowie odbyły się charytatywne zawody piłki nożnej dziewcząt i chłopców dla Karola.

 

W skład drużyny dziewcząt weszły:
-Weronika Wiktorowicz
-Konstancja Derdzikowska
-Wiktoria Nowak
-Wiktoria Maciukiewicz
-Klaudia Kaczor
-Weronika Jankowiak
-Aleksandra Golińska
-Dominika Chudak
w drużynie chłopców grali:
-Sebastian Kruszyński
-Klaudiusz Wycichowski
-Hubert Suplicki
-Mateusz Poloch
-Sławek Górny
-Kuba Runo
-Kacper Jarmużek 
-Mateusz Drgas
Dziewczęta zajęły 3 miejsce, a chłopcy 1.
Dwóch uczniów naszej szkoły zostało wyróżnionych upominkami, jako najlepsi piłkarze turnieju. A byli to z grupy dziewcząt-Konstancja Derdzikowska; z grupy męskiej- Sebastian Kruszyński.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie. Mamy nadzieję, że naszym przybyciem wsparliśmy akcję charytatywną .

 

Konstanacja Derdzikowska i Weronika Wiktorowicz

 

Pierwsze zajęcia wojskowe logistyków

 

W dniu 20 października nasza klasa mundurowa obyła pierwsze zajęcia z przysposobienia wojskowego. Ćwiczyli m.in. musztrę.

Poniżej kilka zdjęć

 

Rocznica agresji sowieckiej

 

W dniu 16 września klasy 1 TL i 1 TŻiUG z wychowawcami wzięły udział w uroczystościach upamiętniających 77 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Związku Sybiraków, władz gminnych, służb mundurowych oraz uczniowie sławskich szkół. Wysłuchaliśmy programu przygotowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową w Sławie oraz wzięliśmy udział w Apelu Sybiraków. Na zakończenie wszystkie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

 

Małgorzata Rosler

 

 

Wycieczka do Turwi

 

W dniu 17.10.2016 pierwsze klasy wzięły udział w tradycyjnej wycieczce do Turwi i Rąbinia.

 

W Rąbiniu złożyliśmy symboliczny znicz na grobie naszego patrona. Następnie zwiedziliśmy pałac Dezyderego Chłapowskiego i piękny park w Turwi. Usłyszeliśmy także historię pałacu i naszego patrona. W drodze powrotnej byliśmy w muzeum pożarnictwa w Rakoniewicach. Wyjazd był bardzo interesujący. 

 

 

Marcelina i Maja z kl. 1 TL