W dniu 02.10.2014r. w Lubiatowie na terenie dawnej oczyszczalni ścieków odbyły się ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie.

Celem ćwiczeń było skoordynowanie działań jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Sława, Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb ratowniczych. Całość ćwiczeń została podzielona na poszczególne epizody. Scenariusz zakładał, że grupa uczniów licząca 18 osób brała udział wraz z opiekunem w akcji sprzątania świata. Młodzież pozostawiona bez opieki zachowała się nieodpowiedzialnie i zaprószyła ogień wewnątrz budynku opuszczonej oczyszczalni ścieków. W wyniku pożaru ranne zostają dwie osoby, część grupy w panice ucieka w pobliskie lasy, natomiast czterech bardziej odpowiedzialnych uczniów zostaje na miejscu i wzywa pomoc.  

Następnie po opanowanej przez strażaków akcji pogłębiano wiedzę z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Dla ratowników II klasy liceum była to doskonała okazja do przypomnienia nabytej wiedzy z zeszłego roku, natomiast część kandydatów z klasy I liceum tego dnia z pewnością nauczyła się wielu rzeczy i poczuła, jak kiedyś może wyglądać ich praca, lecz w nieco innych okolicznościach.

Więcej informacji oraz wideorelacja na temat manewrów stronie OSP Sława: http://osp.slawa.pl/wydarzenia/inne-wydarzenia/396-cwiczenia-na-terenie-opuszczonej-oczyszczalni-sciekow

To pierwsze manewry w tym roku szkolnym i z pewnością nie ostatnie. Uczniowie z klasy drugiej komentowali, że były to najciekawsze ćwiczenia w jakich brali udział, mimo iż pogoda nie dopisywała, natomiast pierwsza klasa była pod wrażeniem i z pewnością nie były to ostatnie manewry, w których brała udział.  

Karol Kajda kl. II LO