W czwartek (12.02.2015) odbyły się ćwiczenia/manewry, w których udział brali ratownicy WOPR Sława (m.in. nasi uczniowie) z Ochotniczą Strażą Pożarną w Sławie, gdzie założenia były kontrolowane przez Państwową Straż Pożarną we Wschowie.

A to wszystko było pokazem dla dzieci ze szkoły podstawowej. Dwójka uczniów z klasy II LO została odziana w tzw. kombinezon suchy, by mogli wczuć się w role poszkodowanych w wodzie, a więc gdy się tam znaleźli, ochotnik ze szkoły podstawowej wykonał telefon alarmowy, informując o dwóch osobach, które wpadły do wody. Chłopiec rozmawiał "na głośniku", by jego rówieśnicy mogli się zapoznać z tym, jak to jest, gdy dzwonimy pod numer alarmowy. Następnie zawyła syrena i ochotnicy z OSP Sława wyruszyli alarmowo na miejsce zdarzenia. Jednego poszkodowanego ściągnięto za pomocą koła ratunkowowego i na pomoście udzielona została mu pierwsza pomoc przez ratowników z naszej szkoły. Do drugiego poszkodowanego strażacy zastosowali pneumatyczne sanie ratownicze i ściągnęli go na brzeg. 
Następnie nasi ratownicy ćwiczyli różne założenia, by wprawić się w kwestii omdleń, utraty przytomności czy umiejscowienia osoby poszkodowanej na desce ratunkowej. Na koniec ćwiczeń wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do strażnicy OSP, by tam spożyć ciepły posiłek. 

 

Karol Kajda