21 maja br. nasi ratownicy z II LO w składzie: Izabela Dolatkowska, Sylwia Sobczak, Małgorzata Paczkowska, Patryk Kępka oraz Karol Kajda pod opieką Pana Jarosława Moryto pojechali do Nowej Soli na Rejonowe Zawody z Pierwszej Pomocy organizowane przez Polski Czerwony Krzyż. 
W zawodach, w przedziale szkół ponadgimnazjalnych, brały udział cztery drużyny, w tym trzy z Nowej Soli, oraz my. Byliśmy jedynymi reprezentantami powiatu, więc awans na wojewódzkie mieliśmy w kieszeni od samego początku, jednak ratownicy nie chcieli sobie odpuścić i wykorzystali  wszystkie swoje umiejętności i wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, by wywalczyć dobre miejsce. 

"Wywalczyliśmy drugie miejsce, polegliśmy trochę na szczegółach, nad którymi nie pracowaliśmy, jednak te szczegóły w żadnym wypadku nie wpływały na zdrowie, czy życie osoby poszkodowanej, mimo to, znów jesteśmy mądrzejsi i w kolejnym etapie nie damy za wygraną!" - mówi jeden z uczniów. 

W konkursie było pięć stanowisk, cztery z nich to  ogniska urazowe, na piatym natomiast zmierzyliśmy się z testem sprawdzającym ogólną wiedzę na temat pierwszej pomocy, a także odziałalności Czerwonego Krzyża. W ogniskach urazowych nie było łatwo, gdyż każde z nich liczyło po trzy, cztery osoby poszkodowane, a  ratowników było tylko pięciu... , więc  musieli poradzić sobie  m.in.  z : amputacją palca, wbiciem noża w dłoń, przebiciem stopy prętem, omdleniem, utratą przytomności, złamaniem otwartym kości piszczelowej, zmiażdżeniem dłoni, poparzeniem dłoni, panowaniem nad spanikowanymi dziećmi, cukrzykiem   oraz resuscytacją - Jak widać, zajęcie II miejsca nie było wcale łatwe.

 

Opracował: Karol Kajda II LO